Dna dokáže člověka pořádně potrápit. Zmírněte její projevy vhodnou stravou

Dnavá artritida neboli dna je zánětlivé onemocnění kloubů, které souvisí s našimi každodenními návyky. Nejčastěji se vyskytuje v kloubu na palci u nohy, ale jelikož se nejedná o jediný kloub v těle, může se objevit téměř kdekoli. Dnes se společně podíváme, co dnu způsobuje, jaké jsou její příznaky a hlavně, co se proti ní dá dělat.

Co způsobuje dnu?

Dna je způsobena usazováním krystalků soli kyseliny močové v kloubech a kolem nich. Kyselina močová pochází z rozkladu purinů obsažených v některých potravinách a vylučuje se ledvinami. Hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi) je zapříčiněna buď větší produkcí kyseliny močové nebo sníženým vylučováním prostřednictvím ledvin, popřípadě kombinací obou.

Příznaky dny

Pro rozvoj dny jsou charakteristické tyto příznaky:

  • Náhlý rozvoj intenzivní bolesti
  • Zarudnutí a otoky, obvykle v kloubu na palci u nohy
  • Postižení několika kloubů současně (riziko záměny za revmatoidní artritidu)

Pokud není dna léčena včas a necháte ji žít svým vlastním životem, může to způsobit nepříjemné hromadění močových krystalů pod kůží nebo dokonce kameny v ledvinách. Strava přizpůsobená dně snižuje spotřebu potravin bohatých na puriny a pomáhá kontrolovat produkci kyseliny močové. Obecně platí, máte-li nadváhu, musíte zhubnout. Pijte hodě tekutin a vyhněte se stravě s vysokým obsahem bílkovin. Správná výživa by měla vypadat následovně.

Omezte maso, drůbež a ryby

Živočišné bílkoviny mají vysoký obsah purinů, proto omezte potraviny, jako jsou živočišné vnitřnosti, sledi, ančovičky, makrely, červené maso, tučné ryby a mořské plody. Jelikož všechno maso, drůbež i ryby, obsahují puriny, nekonzumujte více než 170 g denně.

Omezte příjem tuků

Nasycené tuky snižují schopnost těla vylučovat kyselinu močovou. Upřednostňujte potraviny, jako jsou luštěniny a nízkotučné mléčné výrobky.

Zaměřte se na komplexní sacharidy

Jezte více celozrnných potravin, ovoce, zeleniny a méně zpracovaných sacharidů, jako je bílé pečivo.

Vyvarujte se alkoholu

Alkohol brání vylučování kyseliny močové z těla. Zejména spotřeba piva byla spojena s rozvojem dny.

Pozor na fruktózu z kukuřičného sirupu

Fruktóza je jediný sacharid, který zvyšuje množství kyseliny močové. Nejlepší je vyhnout se nápojům s vysokým obsahem fruktózy, jako jsou nealkoholické nápoje a některé džusy. Problémem nejsou 100% přírodní šťávy.

Pijte hodně tekutin

Pijte především čistou vodu, abyste vyplavili kyselinu močovou z těla. Vaším cílem by mělo být alespoň 8 sklenic denně.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org