Domácí čističe oken bez chemie: Skleněné povrchy budou zářit čistotou a ušetříte životní prostředí i finance

Domácí čističe oken mají mnoho výhod oproti komerčním čisticím prostředkům na sklo. Za prvé, jsou poměrně levné. Za druhé, nejsou plné chemikálií, tudíž jsou šetrné jak pro vaši pokožku, tak i pro životní prostředí. Za třetí, máte možnost upravit recepturu podle potřeby. Máte kontrolu nad kvalitou a poměrem ingrediencí. Domácí čističe skla poskytují bezpečnou a snadnou cestu k lesklým oknům beze šmouh.

Základní recept na domácí čistič oken

Většina čističů skla pro kutily používá jako základ vodu. Doporučujeme použít destilovanou vodu místo vody z kohoutku. Je čistší a nezanechává za sebou skvrny nebo stopy. Tento jednoduchý recept je velmi snadný a rychlý na přípravu. Lze jej doplnit vůní vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Suroviny:

  • 2 šálky destilované vody
  • 1/2 šálku bílého octa
  • 10 kapek esenciálního oleje (citrón)

Smíchejte všechny ingredience v láhvi s rozprašovačem a jemně protřepejte. Použili jsme citrón pro jeho čistou, svěží vůni, ale můžete zvolit esenciální olej podle vašeho výběru.

Domácí čistič oken s třecím alkoholem

Přidání třecího alkoholu do tohoto receptu pomáhá roztoku rychle se odpařovat na skleněném povrchu, což snižuje pravděpodobnost zanechávání vodních skvrn. Připomínáme, že alkohol je vysoce hořlavý, takže tento domácí čistič oken skladujte na bezpečném místě a mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Suroviny:

  • 1 šálek destilované vody
  • 2-3 lžíce bílého octa
  • 1/4 šálku třecího alkoholu

Přidejte třecí alkohol a bílý ocet do rozprašovače a naplňte destilovanou vodou. Pevně zajistěte víčko a důkladně protřepejte. Pro dosažení nejlepších výsledků se ujistěte, že bílý ocet má na štítku uvedeno „vyrobeno z pšenice“.

Domácí čistič oken se saponátem na nádobí

Mycí prostředek na nádobí skvěle funguje na skleněné povrchy, navíc ho potřebujete jen malé množství, abyste docílili zářivého efektu.

Suroviny:

  • 450 ml horké vody
  • Pár kapek jemného prostředku na mytí nádobí

Smíchejte horkou vodu a prostředek na mytí nádobí ve velkém kbelíku. Doporučujeme použít destilovanou vodu, abyste docílili povrchu beze skvrn.

Jak používat domácí čističe oken

Ujistěte se, že jste si vybrali novou, čistou láhev s rozprašovačem. Staré mohou obsahovat zbytkové chemikálie, které by mohly způsobit reakci. Měli byste ji také odpovídajícím způsobem označit. Vyhněte se použití jakéhokoli čističe obsahujícího ocet na mramor, žulu, břidlicovou desku nebo dlaždice. Mohl by je poškodit.

U ostatních čisticích prostředků vždy nejprve otestujte malé místo, abyste se ujistili, že nenaruší povrch. Nastříkejte a počkejte několik minut, než domácí prostředek setřete hadříkem z mikrovlákna. Mějte na paměti, že hadřík by měl být před použitím na skleněné povrchy zcela čistý.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: bhg.com