Dubaj: Zajímavosti z pouštní metropole, kterou každým rokem navštíví víc a víc Čechů

Dubaj – bohaté město s nejvyšší budovou světa. Co kdysi bylo jen pouštní město s pár budovami, je nyní jedním z nejhustěji osídlených měst Spojených arabských emirátů. To většina z nás ví, ale věděli jste následující zajímavá fakta o tomto jedinečném městě?

Policejní vozy

Před ekonomickým krachem v roce 2009 téměř všichni vlastnili v Dubaji sportovní automobil. Nyní zámožnější část obyvatelstva stále řídí Lamborghini, Ferrari nebo Aston Martin. Což možná není tak zvláštní, ale pozadu nezůstávají ani policisté, kteří vás mohou zastavit ve svém parádním sporťáku. Je to logické. Je třeba, aby policie v Dubaji byla vybavena rychlými vozy, které jsou schopné pronásledovat jiné vozy podobného typu, kterých je v tomto městě většina.

Vysoká míra imigrantů

Pouhých 23% obyvatel v Dubaji je narozených přímo ve Spojených arabských emirátech. Stavitelé, většina inženýrů a dokonce i různí manažeři přicházejí z jiných zemí jako je Indie, Pákistán nebo Bangladéš. Ovšem životní styl těchto přistěhovalců se ani trochu nepřibližuje životnímu stylu občanů Spojených arabských emirátů.

Netradiční domácí mazlíčci

Když slyšíme spojení „domácí mazlíček“, většina z nás si vybaví psy, kočky, králíky nebo také křečky. V Dubaji to mohou být také kočky, ale trochu větší, než na které jsme zvyklí my u nás. Sheikhové jsou kolikrát viděni na procházce se lvy, tygry a gepardy. Nedávno byl ovšem zaveden zákon, který tvrdí, že držení těchto divokých zvířat v domácnostech je nezákonné. Obchodování a soukromé vlastnictví je od té doby zcela pryč.

Zrušení daní od roku 2018

Ano, opravdu je to tak. Dubaj byla skutečně osvobozena od daní začátkem roku 2018. Zákon vstoupil v platnost po ekonomickém rozpadu v roce 2009. Implementace daně je pouhých 5% DPH, která stále vylučuje spoustu produktů, vzdělání i služeb. Jestli to městu pomůže či uškodí v tuto chvíli nelze určit.

Rychlý růst

Dubaj je skutečně jedno z nejrychleji rostoucích měst na světě a jako důkaz můžete na obrázku vidět výstavbu největšího zábavního parku Dubailand na světě. Bude mít umělé ostrovy a střediska. Dubaj také vybudovala 42 stanic metra za pouhé 3 roky.

Burj Khalifa pokrytý zlatem

Nejvyšší budova světa Burj Khalifa je pokrytá na 8 000 metrech čtverečních 22karátovým zlatem.

Robotí závody na velbloudech

Na rozdíl od jiných zemí, které se nechávají bavit dostihy, Dubaj má velbloudí závody. To ale není vše. Namísto lidí, sedících na velbloudech, jsou koupeni roboti. Přesto, že to zní trochu bizarně, tyto závody získaly spoustu zájmu místních obyvatel i turistů.

Dóm pro chodce rozlehlejší než Monako

Počítačově ovládané klima, nákupní střediska, parky, kina a mnoho dalšího bude zavedeno v kupolovité budově, která by měla pojmout 4,5 miliónu metrů čtverečních.

Lyžařské středisko

Ironií je, že Dubaj je město v poušti, ale má své zastřešené lyžařské středisko. Je umístěno uvnitř největšího nákupního centra v Dubaji. Má 85 metrů vysokou horu s 5 svahy a pro běžky zde najdete úsek dlouhý 396 metrů.

zdroj: banter.fun