Duševní nemoci raději nepodceňujte. Symptomy bipolární poruchy, které máme tendenci ignorovat

Bipolární porucha je duševní nemoc charakterizovaná intenzivními výkyvy nálad a změnami energie, koncentrace a schopnosti být funkční v každodenním životě. Lidé s bipolární poruchou prožívají střídavě depresi s mánií. Nemoc může určit pouze odborník, psycholog nebo psychiatr. Ovšem existují určité příznaky, které mohou značit výskyt bipolární poruchy, ale my máme tendenci je ignorovat.

Intenzivní a trvalý smutek

Smutek sám o sobě není problém. Pokud je však přetrvávající a je doprovázen nespavostí, únavou, obtížemi se soustředěním a sníženou chutí k jídlu, může to znamenat depresi. Diagnózu bipolární poruchy určuje období mánie, které následuje ihned po depresi. Z tohoto důvodu je důležité prodiskutovat změny nálad s terapeutem.

Nespavost

Je normální zažívat období nespavosti způsobené stresem nebo silným očekáváním. Ale někdo v manické fázi bude spát mnohem méně než obvykle, někdy dokonce vůbec, a bude se tak znovu cítit pod napětím.

Mimořádně dobrá nálada

Všichni bychom chtěli mít neustále dobrou náladu, že? Proč bychom to tedy měli považovat za příznak nemoci? V této fázi poruchy se může jedinec těšit ze zvýšené produktivity a kreativity, které by za normálních okolností neprožíval. Pokud je však tento mentální vzestup extrémní bez zjevného důvodu, může jít o mánii. Mánie je nebezpečná především proto, že nutí lidi dělat důležitá rozhodnutí, aniž by vážně zvážili důsledky.

Snadné rozptýlení

Potíže se soustředěním, tendence nechat práci nedokončenou a přejít k jinému úkolu, to vše lze přičíst stresu, přetížení nebo jiným faktorům, jako je ADHD. Pokud jste však natolik rozptýlení, že to ovlivňuje vaši práce, vztah a každodenní život, může se jednat o známky bipolární poruchy.

Neobvyklá podrážděnost

Jeden z nejsložitějších příznaků, protože podrážděnost je zpravidla přirozenou reakcí na nespravedlnost a zmatek. Je normální se občas naštvat, ovšem hněv, který je nepřiměřený situaci, může značit bipolární poruchu.

Mluvíme a myslíme rychle

Pokud vás lidé nedovedou pochopit, může se jednat o příznak hypománie. Stejně tak myšlenky, které není snadné propojit.

Nadměrné sebevědomí

Obecně je sebeúcta dobrá věc, ale u osoby s bipolární poruchou příliš silné sebevědomí obvykle vede k nesprávným rozhodnutím. V těchto případech chybí schopnost zpracovávat následky z manické fáze. To může dokonce postavit člověka do nebezpečí.

Užívání návykových látek, alkohol

Lidé s bipolární poruchou mají vyšší průměrnou míru užívání návykových látek a alkoholu. Mohou se pokusit uklidnit své příznaky pomocí těchto praktik během manické fáze nebo se dokonce cítit o něco lépe v období deprese.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com