Důsledek nedostatku jednoho vitamínu vás může připravit o paměť. Naučte rozpoznat příznaky Korsakova syndromu

Korsakovův syndrom je často klasifikován jako demence, ale oficiálně nelze  o této variantě onemocnění hovořit. Jedná se o mozkovou poruchu, která zároveň zahrnuje ztrátu paměti, což je ale v tomto případě způsobeno vážným nedostatkem vitamínu B1. Sestavili jsme pro vás nejčastější příznaky Korsakovova syndromu.

Co je Korsakovův syndrom?

Korsakovův syndrom je mozková porucha, která se vyvíjí z vážného nedostatku vitamínu B1. Tento vitamín je nutný pro správnou funkci srdečního svalu a nervového systému, proto také ovlivňuje náš mozek. Vyskytuje se především u jedinců s vážným a dlouhodobým problémem s alkoholem. Výsledkem je, že lidé často špatně jí nebo velice málo, což má obecně za následek nedostatek vitamínů. Ve výjimečných případech se syndrom může vyvinout po hladovce, těžkém těhotenském zvracení, poruchách příjmu potravy nebo po zmenšení žaludku.

Příznaky

Existuje celá řada příznaků, podle kterých je Korsakovův syndrom rozpoznatelný, zde jsou hlavní:

  • Amnézie
  • Potíže orientovat se v čase a místě
  • Problém rozpoznávat lidi

Osoba s Korsakovovým syndromem často nechce přiznat svou amnézii, takže si mezery v paměti často vyplňuje fantasy příběhy. To je známé jako „upřímné lhaní“ nebo „konfabulace“. Lidé s Korsakovovým syndromem jsou přesvědčeni, že říkají pravdu, což je může dostat do složitých situací, jež nedokážou sami vyřešit. To vytváří nejistotu nebo strach ze selhání. Někteří jedinci se kvůli takovému pocitu stáhnou do sebe a již nemají chuť přebírat jakoukoliv iniciativu, zatímco jiní se kvůli tomu stanou agresivními.

Trvalé onemocnění

Korsakovův syndrom je trvalé onemocnění. Zhoršení paměti není proto vratné. Akutní příznaky syndromu lze odvrátit tím, že člověku podáte včas vysokou dávku vitamínu B1. Je také důležité, aby tato osoba přestala pít alkohol a dostala se jí specializovaná péče a ošetření. Jak vážná situace může být, závisí na tom, kolik alkoholu člověk vypije, jak dlouho je závislý, jaký je jeho fyzický stav a s jak velkým nedostatkem vitamínu B1 se potýká.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Korsakovkenniscentrum.nl