Nepodceňujte obyčejné nachlazení. Jak dlouho by mělo trvat a kdy je lepší navštívit lékaře?

Neustále kýcháte, kašlete, teče vám z nosu a tím trpí celé vaše tělo, spánek i aktivita v každodenních činnostech? Nachlazení se možná může zdát neškodné, ale dokáže pěkně znepříjemnit život. Otázkou však zůstává, zdali jej příliš nepodceňujeme. Jak dlouho nachlazení vlastně trvá a kdy je lepší zajít k lékaři?

Běžná rýma

Rýma znamená zánět sliznice v nosních dutinách a krku. Je způsobena infekcí nejčastěji rhinovirem. Dospělí se nachladí zhruba 2 – 5krát ročně, zatímco děti 6 – 10x za rok.

Příznaky nachlazení

Příznaky nachlazení se objevují 2 – 3 dny po infekci a mezi nejběžnější patří:

  • Výtoky z nosu a krku
  • Snížená schopnost čichu
  • Kýchání
  • Bolavý krk
  • Kašel
  • Bolest hlavy a pocit tlaku v čelistech

Jak dlouho trvá nachlazení?

V průměru je nachlazení pryč během jednoho týdne, možná týdne a půl. Přestože tělo virus samo vypudí, můžete si pomoci užíváním sirupu proti kašli a medem na zklidnění hrdla. Stejně tak nosními kapkami na bázi fyziologického roztoku pro naředění uvízlého hlenu ve vašich dutinách.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud rýma trvá déle než týden a půl, nemusíte hned panikařit. Pouze tehdy, potýkáte-li se s ní více jak tři týdny a obvyklé prostředky nepomáhají, je rozumné vyhledat lékaře. To platí také v případě, že se k rýmě přidá dlouhodobě vysoká horečka (více než tři dny) nebo trpíte těžkou dušností či ospalostí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sante.nl