Důvody, proč byste se měli sprchovat obden. Vaše tělo vám za to poděkuje

Jak často bychom se měli sprchovat? I když se odpověď může zdát jasná, není tomu tak. Pravdou je, že sprchování či koupání je pro většinu z nás součástí každodenní hygieny. Někteří se „drhnou“ i 2-3x denně, aby se cítili svěží. To je však častěji, než je nutné. Existuje pár faktorů, které hovoří ve prospěch omezenější frekvence sprchování.

Budete méně náchylní k infekcím

Možná si myslíte, že sprchovat se každý den je zdravější než sprchovat se každý druhý den. Pravdou je, že to funguje přesně naopak. Časté sprchování může narušit rovnováhu mikrobů na pokožce, takže tělo je náchylnější k infekcím. Lidský imunitní systém potřebuje určitou stimulaci a ochranu před mikroby na kůži. Příliš časté sprchování může oslabit imunitní systém a jeho schopnost chránit se před viry.

Vaše pokožka vám poděkuje

Není nic příjemnějšího než dlouhá horká sprcha. Bohužel tato praxe má i své nevýhody. Horké sprchy v dlouhodobém horizontu mohou přispět k předčasnému stárnutí pokožky. Naše pokožka je pokryta tukovou vnější vrstvou, která zadržuje vlhkost, aby byla pokožka déle pevnější a mladší. Mytí a drhnutí může tuto ochrannou vrstvu odstranit, takže pokožka zůstane podrážděná, vrásčitá a suchá.

Ochráníte i své vlasy

Paradoxně časté mytí může vlasy ještě zmatnit a více promastit. Při mytí vlasů odstraňujeme vnější vrstvu kožního mazu, který tvoří jakýsi štít před poškozením. Když si vlasy myjete příliš často, vaše póry začnou produkovat ještě více mazu, aby vyrovnaly mezery, což může způsobit svědění a podráždění pokožky hlavy, nakonec i ucpání pórů. To zase může sabotovat růst vlasů, které nebudou vypadat tak, jak byste chtěli.

Budete méně náchylní k alergickým reakcím

Příliš časté sprchování může být spouštěčem dráždivých alergií. Poškozená povrchová vrstva kůže v důsledku pravidelných horkých koupelí snižuje její schopnost bojovat s vnějšími podněty.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: healthline.com