Strastiplná cesta plná radosti i životních lekcí. Dvojčata společně oslavila životní jubileum 100 let. Jaký je jejich klíč k dlouhověkosti?

Sestry, jednovaječná dvojčata, nedávno společně oslavily 100 let. Norma Matthews a Edith Antoncecchi se narodily v Bostonu 23. prosince 1921. Celý život jsou spolu, všechno dělají společně a jsou vděčné, že mohou obě oslavit tak významné jubileum. Rozpovídaly se také o životních lekcích, které je dovedly k tak vysokému věku.

V životě čelily mnoha obtížím

Edy a Norma čelily ve svém životě mnoha obtížím. „Nebylo to vždy snadné, ale jinak jsme se měly skvěle,“ vzpomíná Edy. Když bylo dvojčatům 13 let, jejich otec opustil matku kvůli jiné ženě. Matka musela pracovat v továrně na boty na plný úvazek, aby zaplatila všechny účty a uživila své děti. „Když se náš otec s matkou rozvedl, ostatní děti se k nám chovaly, jako kdybychom měly nějakou nemoc. Byl to skandál,“ vypráví Norma. Sestry však nacházely útěchu jedna u druhé. Hrály si spolu, pomáhaly si a také pečovaly o svého mladšího bratra Johna.

Obě se provdaly

V roce 1943 se Norma v únoru provdala za Charlese Matthewse a Eddy o 3 měsíce později za Lea Antoncecchiho. „To bylo vůbec poprvé, co jsme začaly žít odděleně. Proto jsme se rozhodly, že pro nás bude důležité bydlet co nejblíže u sebe,“ vzpomíná Norma. A tak se i stalo. Blízko sebe v okolí Bostonu žily dlouhých 51 let. Sestry si byly oporou i po ztrátě svých dětí, kdy prožívaly zoufalou bolest.

Ztráta manželů

Dvojčata stála při sobě i v době, kdy pár měsíců po sobě ztratila své manžely. Leo zemřel při autonehodě a Charles zemřel na Alzheimerovu chorobu. V roce 1995 se pak sestry sbalily a odstěhovaly se společně na Floridu. Edy a Norma připisují svou dlouhověkost křesťanské víře a také tomu, že si vždy byly tolik blízké a v těžkých chvílích zde byly jedna pro druhou.

Úvodní obrázek: Se souhlasem Matthews a Edith Antoncecchi, Zdroj: Dailymail.co.uk