Repelenty plné chemikálií nejsou třeba. Esenciální oleje za zlomek ceny spolehlivě odpudí otravné komáry

Léto je za dveřmi a nemůžeme se už dočkat, až konečně vytáhneme kraťasy, kola, napustíme bazén a vychutnáme si maso z grilu. Za pár týdnů nás opět čeká nádherné období roku, které s sebou však přináší kromě pozitiv i určitá negativa, hlavně v podobě otravného hmyzu. Nic nedokáže zkazit pohodu na verandě tak, jako bzučící komáři. Pokud ale budete vědět, jak se před nimi správně chránit, máte vyhráno.

Chemikálie jim nedělají dobře

Existuje mnoho různých způsobů, jak se chránit před bodnutím komárem, a některé metody jsou účinnější než jiné. Jednou z nejoblíbenějších je použití sprejů proti hmyzu, které obsahují chemikálie účinné proti komárům. Ty jim rozhodně nedělají dobře, ovšem stejně tak nedělají dobře ani vám a vaší pokožce. Někteří lidé proto nejsou spokojeni s používáním chemikálií na kůži, a tak hledají alternativní způsoby, jak se chránit.

 

Esenciální oleje jsou účinnou zbraní

Možným řešením je použití přírodních prostředků proti komárům. Existuje jich mnoho, které mohou mít na komáry odstrašující účinek, včetně některých rostlin a esenciálních olejů. Tyto prostředky mohou být stejně účinné jako chemické spreje proti hmyzu, ale jsou šetrnější k pokožce.

Vědci testovali různé látky na komárech a zjistili, že některé z nich mohou odpudit až 100 % komárů. Nejúčinnější látkou byl eukalyptovo-citrónový olej.

Eukalyptovo-citrónový olej

Eukalyptovo-citrónový olej je esenciální olej extrahovaný z listů konkrétního druhu eukalyptu. Tento olej je známý pro svou nádhernou vůni a často se používá v parfémech a aromaterapii. Nyní se také ukazuje, že tento olej dokáže ochránit před bodnutím komáry. Není zcela jasné, jak eukalyptovo-citrónový olej působí proti komárům, ale má se za to, že olej obsahuje látku zvanou PMD, která má na komáry repelentní účinek.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: tag24.de