Sezóna klíšťat už začala. Jednoduchá technika s pinzetou, jak se zbavit nezvaného hosta na těle

Jednou z mála negativních věcí na létu a vedru jsou otravná klíšťata. Každou procházku v přírodě, zvláště v místech s vysokou trávou, je potřeba zakončit řádnou kontrolou celého těla. Pokud přece jen najdete nezvaného hosta v podobě klíštěte, existuje spousta dobrých rad, jak se ho efektivně a bezpečně zbavit.

Je to opravdu klíště?

Nejdůležitější věcí, kterou uděláte jako první, je ujistit se, že se skutečně jedná o klíště. Klíštěti se velmi dobře daří na všech místech, kde je příjemně teplo. Může to být za ušima nebo ve vlasech. Pokud jste si 100 % jistí, že vás klíště kouslo, musíte si ho nechat odstranit, a to co nejdříve. Čím déle klíště zůstane ve vaší kůži, tím více se zvyšuje riziko infekce. Klíště může přenášet mimo jiné boreliózu, jejíž příznaky se mohou vyskytnout do pár hodin od kousnutí.

Používejte pouze pinzetu

Nyní si pořiďte pinzetu na klíšťata, abyste mohli hmyz co nejlépe uchopit. Snažte se použít pinzetu přímo do kůže, abyste pojmuli co největší část klíštěte. Je důležité, abyste jej vytahovali pomalu, buďte při tom klidní. Je mýtus, že s klíštětem musíte kroutit, lepší je vytáhnout jej přímo, jen si musíte dávat pozor, aby se hlavička nezačala oddělovat od zbytku těla.

Po odstranění klíštěte místo vydezinfikujte, stejně tak si očistěte i ruce, abyste odstranili všechny zbytky. Nyní je potřeba zbavit se i samotného klíštěte, mnoho lidí na to zapomíná. Můžete ho spláchnout do záchodu, ale i spálit.

Hlídejte si příznaky

V tuto chvíli jste se zbavili klíštěte, ale proces ještě nekončí. Je potřeba mít se pár dní na pozoru a hlídat si, zdali se u vás neobjevují některé neobvyklé příznaky. Pokud by se vám začalo dělat náhle nevolno, ihned kontaktujte svého lékaře. Stejně tak, bude-li místo po klíštěti zarudlé a oteklé nebo bude svědit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: cdc.gov