Pádné důvody, proč zkusit přerušovaný půst. Přinese spoustu zdravotních a estetických výhod

Přerušovaný půst může pro mnoho lidí stále znít jako něco, co nelze ani zkusit, natož vydržet. Nějakou chvíli nejíst zní pro většinu z nás jako extrém, jehož je lepší se nezúčastnit. Přesto jsou ale půsty obecně velice populární. Proč?

Hubnutí je snazší

Hubnutí je zřejmě tou největší motivací, proč půst vůbec zkusit. Pomůže vám totiž shodit přebytečná kila. Tím, že po určitou dobu nejíte, například od 20:00 do 12:00, se vaše tělo dostane do fáze spalování tuků. A to je přesně to, co je potřeba k úspěšnému hubnutí. Důvodem je, že tělo vždy nejprve vyprázdní zásoby cukru a poté nastane čas na tuky.

 

Menší chuť na svačiny

Půst má i několik zdravotních výhod, jedním z nich je stabilnější hladina cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že jíte ve stanovených časech, hladina cukru v krvi bude v rovnováze, což pro vás znamená nižší chuť na různé svačinky. Samozřejmě to neznamená, že už si nikdy nemůžete dát nic sladkého, ale bude pro vás snazšípokušení odolat.

Podpořen vědeckými studiemi

Dobrou zprávou je, že účinky přerušovaného půstu jsou i vědecky podloženy. Především v krátkodobém horizontu. Studie ukazují, že půst může skutečně pomoci při hubnutí a mít ještě příznivější vliv na naše zdraví. Pomáhá regulovat vysoký krevní tlak a cholesterol, což zase snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Lepší přehled o jídle

Máte někdy pocit, že vlastně vůbec netušíte, co jste přes den snědli? Půstem získáte lepší přehled o tom, co a kolik jste toho za jeden den zkonzumovali. Jedná se o rychlý způsob, jak zjistit, zdali máte nějaké nezdravé stravovací návyky. Kromě toho vám přerušovaný půst zajistí klid a pravidelnost ve vaší hlavě, pokud bude jíst ve stanovených časech. Žijeme v prostředí, ve kterém jsme neustále obklopeni hojností. Půst obnovuje rovnováhu mezi touto hojností a nedostatkem, na což naše tělo reaguje nejlépe.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl