Fakta o vztahu obezity a stravy. Lidé s nadváhou by měli přehodnotit svůj pohled

Čím dál tím více lidí začíná trpět nadváhou nebo obezitou. Ačkoli je všechno především o jídle, o vyvážené stravě a úměrnému stravování, jedná se také o přísun špatných informací. Zdravé hubnutí není hračka, proto bychom si jej neměli ještě ztěžovat nedostatečnými znalostmi, jak správně shazovat přebytečná kila. Proto bychom s vámi chtěli sdílet několik faktů o obezitě a výživě.

Nedržte dietu, začněte jíst

Trápí vás nadváha, už jste vyzkoušeli všechny možné diety, ale stále ani o kilo méně? Není divu, protože čísla znovu a znovu ukazují, že téměř sto ze sta pokusů zhubnout pomocí diety, selhaly. Zvláště, pokud je dieta příliš přísná, monotónní nebo vám vyloženě nevyhovuje, což znamená, že je zcela odlišná od toho, co běžně jíte. V těchto případech existuje velká šance, že výsledek nebude téměř žádný. Popřípadě přijde jo-jo efekt. Co tedy funguje? Nastavte si správnou motivaci, řešte příčinu a přecházejte krok za krokem ke zdravé stravě, která vyhovuje vaší situaci a životu.

Pozor na zpracované potraviny

Zpracované potraviny zvyšují riziko nadváhy a chronických onemocnění. V tomto ohledu ale také nelze být na sebe až tak přísní. Přestože je vždy dobré preferovat čerstvé potraviny, ne pokaždé to lze. Nemáte-li možnost pořídit si mléko přímo z farmy, budete se muset uchýlit k nákupu pasterizovaného mléka z obchodu. To ale neznamená, že hned zítra budete mít o kilo navíc. Všeho s mírou, v tomto ohledu je nejdůležitější vyhnout se vysoce zpracovaným potravinám, jako je rychlé občerstvení, slazené cereálie, limonády a hotová jídla. Tyto typy produktů obsahují málo užitečných živin, proto je pro zdravou váhu lepší je z nákupního seznamu vynechat.

Alkohol má vliv na obezitu

Posezení nad sklenkou vína nebo piva je velice příjemné a uklidňující, proto je omezení nebo odstranění alkoholu náročným úkolem. V tomto případě je ale nezbytné, abyste se mu vyhnuli. Po vypití sklenky alkoholu jsou vaše játra ve stavu vysoké pohotovosti, nehledě na to, že se stimuluje chuť k jídlu, což podporuje obezitu.

Svačiny nejsou nutné

Jablko nebo syrová mrkev, ano, to jsou zdravé svačinky. Ale přesto nejsou až tak nutné. Pokud jsou hlavní jídla (snídaně, oběd a večeře) vyvážená a kompletní, tělu stačí 2 – 3 jídla denně. Existuje velká šance, že hubnutí bude tímto způsobem o něco snazší.

Tělo potřebuje čas

Ukazuje se, že tělo potřebuje alespoň 20 minut na výrobu hormonů sytosti. To také závisí na vašem trávení a na tom, co jste snědli nebo vypili. Pokud tedy jíte rychle, tělo si nestačí všimnout, že se cítí plné, proto sníte mnohem víc, než potřebujete. Jezte pomaleji.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl