Neškodný puchýřek dokáže pěkně potrápit aneb Příznaky naznačující cystu na vaječníku

Jakýkoli nález na vaječníku dokáže ženu vyděsit. I cysta, která může znít jako vážný problém, je naštěstí ve většině případů neškodná. To ovšem neznamená, že nás nedokáže pěkně potrápit. Jak poznáte, že se na jednom z vašich vaječníků objevil drobný puchýřek? Toto jsou nejčastější příznaky, které mohou naznačovat cystu na vaječníku.

Co je cysta na vaječníku?

Cysty jsou puchýře s tekutými látkami, jež se mohou tvořit v různých dutinách ve vašem těle. Vyskytují se například na játrech, v plicní tkáni a jak se dočtete dále, i na vaječnících. V době ovulace se ve vaječníku vždy vytvoří malá dutina s tekutinou a folikulem, kde se nachází vaječná buňka. Pokud tento folikul po ovulaci nezmizí, pak se z něj stane cysta, která dále roste. Často je naplněna hlenem, krví nebo jinou tělesnou tekutinou. Stejně tak se liší i její rozměry, a sice od velikosti hrášku až po meloun. Zpravidla si jí ani nevšimnete, po čase ale může způsobit nepříjemné příznaky.

Bolest břicha

Protože jsou vaječníky umístěny v podbřišku, bolest přichází především na spodní straně vašeho břicha.

Bolest při sexu

Pokud vás při sexu trápí bodavá bolest, je možné, že na jednom z vašich vaječníků se utvořil puchýř. Někdy mohou cysty dorůst do takové velikosti, že spadnou za vaši dělohu, a tím pádem se nacházejí hned vedle děložního čípku.

Neustálé nadýmání

Nadýmání může mít spoustu příčin, ovšem na cystu na vaječníku bychom zřejmě nemysleli. Obvykle můžete zaznamenat problém v podbřišku, častěji na jedné straně.

Krev mimo období menstruace

Cysty mohou ovlivnit vaše hormony, což způsobí narušení menstruace. To je zvláště časté u žen se syndromem polycystických ovarií, stavem, kdy se na vaječnících a kolem nich tvoří více malých cyst. Tato hormonální abnormalita se vyskytuje asi u 5 – 10% žen a často způsobuje přibírání na váze a potíže s plodností. Pokud trpíte vaginálním krvácením mimo období menstruace, je dobré zajít k lékaři.

Časté nutkání k močení

Pokud se cysta zvětšuje, může tlačit na močový měchýř. Výsledkem je, že se močový měchýř naplní dříve, než jste zvyklá, proto zažíváte častější nutkání k močení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com