Faktory, které ovlivňují nárůst břišního tuku a nesouvisejí ani s jídlem ani se cvičením

Zbavit se břišního tuku je velice obtížné. Můžete vyzkoušet všemožné diety a stát se odborníkem přes zdravou výživu nebo cvičení a přesto nic z toho nemusí fungovat. Ručička na váze se ne a ne pohnout směrem dozadu. Co jste ale možná nevěděli, že existují i jiné problémy, které ovlivňují vaše tělo a které mohou být důvodem, proč se vám nedaří zhubnout a zbavit se břišního tuku.

Chronický stres

Stres je hlavní překážkou hubnutí. Zvyšuje hormony, jako je kortizol a adrenalin, hormony zodpovědné za “boj nebo útěk” v tom, co naše tělo vnímá jako nouzovou situaci. Jakmile stresová událost skončí, hladiny kortizolu a adrenalinu se opět vrátí do normálu. Jedná se o zdravou stresovou reakci. Ovšem chronický stres může v těle způsobit zmatek. Úroveň kortizolu zůstává vysoká, což ve skutečnosti může způsobit nárůst hmotnosti.

Nedostatek svalů

Čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte. Svalová tkáň spaluje více kalorií než tuková tkáň, i když jste v klidu. Proto také muži spalují kalorie mnohem rychleji než ženy, protože mají více svalů.

Nedostatek kvalitního spánku

Mírná ztráta spánku zvyšuje hladinu kortizolu a může urychlit rozvoj inzulínové rezistence. Dokonce i o 30 minut méně spánku každý den může zvýšit riziko obezity a cukrovky.

Léky

Řada léků, které léčí cukrovku, depresi, vysoký krevní tlak, zánětlivé onemocnění a jiné ovlivňuje regulaci hmotnosti. Někteří způsobují, že dostanete hlad, zatímco jiné stimulují vaše tělo k ukládání tuků. 

Špatná funkce štítné žlázy

Ukázalo se, že stav, ve kterém štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu štítné žlázy, je charakterizována nevysvětlitelným přírůstkem hmotnosti nebo problémy se ztrátou nadbytečných kil. 

Zpracované potraviny

Pokud se ve vaší stravě vyskytuje vysoký obsah fruktózy, která se nachází ve velkém množství zpracovaných potravin, jste více ohroženi obezitou. Je to především proto, že vaše tělo metabolizuje fruktózu jinak, než jiné formy cukru. Zaměřte se na odstranění zpracovaných potravin z vašeho jídelníčku.

Jak jste na tom s hubnutím vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com