Mysleli jste si, že jste divní, když se bojíte klaunů? Nemějte obavy, podívejte se na fobie, nad kterými budete kroutit hlavou

Všichni se něčeho bojíme. Někteří lidé, samozřejmě, jsou více bojácní než jiní. Negativní zkušenosti v nás mohou probudit strach z různých věcí, záleží také na stupni špatného zážitku. Některé mohou být tak strašlivé, až v nás vytvoří fobii. Ovšem ne všechny obavy musí pramenit ze špatných zkušeností, o některých už ani nevíme, kde mají vlastně počátek. U dalších zase ani netušíme, že je máme, dokud je neprožijeme poprvé, například mluvení na veřejnosti. Máme pro vás 9+ fobií, o kterých jste možná ani netušili, že je máte. Nebo ani netušili, že by takové mohly existovat. Ale přece.

Konsekotaleofobie

Pokud máte rádi sushi, zřejmě pro vás tradiční příbor pro jeho konzumaci v podobě hůlek asi nebude to pravé ořechové. Konsekotaleofobie je totiž strach z hůlek. Představa, že si vyberete dva kousky dřeva jako nástroj k jídlu, je pro vás akorát příčina ke vzniku úzkosti.

Litikafobie

Strach ze soudních procesů. Ale upřímně, kdo takový strach nemá. Ovšem u některých lidí představa taláru vyloženě způsobuje paniku. Pokud stále přemýšlíte nad tím, jestli vás někdo chce zažalovat i za maličkost, je dost pravděpodobné, že trpíte litikafobií.

Efebifobie

Často říkáte: “Ta dnešní mládež. Mladí dneska nerespektují své rodiče, jsou hrubí, netrpěliví a vždy porušují pravidla.”? No, možná máte časné příznaky efebifobie, neboli strachu z mladých lidí.

Filofobie

Každý chce být milován a každý chce milovat. I když počkat. Možná ne každý. Filofobií, strachu z lásky, trpí zřejmě více lidí, než jste mohli vůbec tušit. Každý ji dává najevo jiným způsobem, většinou je příčina v nefungujících vztazích.

Hipopotomonstroseskvipedaliofobie

Je to trochu ironie, protože se jedná o fobii z dlouhých slov. Pokud jí trpíte, příliš dlouho se na toto slovo nedívejte, i když to jsme vám asi ani říkat nemuseli. Pravděpodobně jste zahlédli název a rychle se přesunuli dál.

Myxofobie

Pociťujete panický záchvat úzkosti, jakmile jen zahlídnete něco, co lepí nebo se táhne? Pokud ano, zřejmě se jedná o myxofobii, strach ze slizu.

Eufobie

Víte, jak se říká, že ve všem si má člověk hledat něco pozitivního? No, tady to tak neplatí. Eufobie, strach z dobrých zpráv, znamená, že jakoukoliv dobrou informaci uslyšíte, budete mít tendenci ji ve své hlavě otočit na něco negativního.

Nomofobie

Nomofobie je v podstatě celkem nově určeným strachem, jelikož se jedná o strach z oddělení se od mobilního telefonu třeba i jen na vteřinu. Ale přiznejme si upřímně. Netrpíme v dnešní době my všichni tak trochu nomofobií?

Deipnofobie

Lze přeložit jako strach z jídelen. V podstatě konzumace na veřejnosti. Trpíte-li touto fobií, možná byste nejraději jedli doma sami. V temnotě, pod stolem, hlavně nikde, kde jsou ostatní lidé a mohli by se na vás nedej bože u toho dívat.

BONUS: Fobofobie

Tak tady snad už není ani co dodat. Svým způsobem se jedná o fobii z fobií, ale přesněji řečeno jde o to, že se budete bát, že z něčeho budete mít strach. Ale upřímně, vyjde to nastejno.

zdroj: list25.com