Historie hrůzného ostrova, vězení pro stovku těžařů. Dnes Clippertonův ostrov přitahuje přírodovědce

Před více než 100 lety se malá plocha, Clippertonův ostrov, stala „vězením“ pro stovku lidí, kteří zde pracovali pro britskou firmu na těžbu guána. Kvůli eskalující mexické revoluci přijížděly zásobovací lodě čím dál méně, a tak obyvatelé (posádka mužů s jejich rodinami) byla ponechána svému osudu. Obyvatelstvo ostrova se připomnělo až o 7 let později.

Historie ostrova

Malá část země ve východním Pacifiku byla pojmenována po námořníkovi Johnu Clippertonovi. Ostrov se pro něj a jeho posádku pirátů stal úkrytem. Tak se stalo před více jak 300 lety. Ostrov následně přešel do vlastnictví Mexika a na začátku 19. století zde byl vztyčen maják. Ostrov začal být osídlován.

Těžba nerostů

Lidé přijížděli na Clippertonův ostrov především z důvodu práce, a sice těžby guána, ptačího trusu. Celkový počet obyvatel žijících na ostrově tehdy dosahoval pouhé stovky.

Ostrov nebyl vhodný pro život

Ovšem ostrov nebyl považován za nejlepší z hlediska plodin a také nebyl zrovna ideálním místem pro rybolov, velcí žraloci plavali nedaleko od pobřeží. Zásoby, které měli obyvatelé k dispozici, by vystačily maximálně na jednu sezónu. Později ostrov zasáhla bouře, která zničila všechny zeleninové zahrady. Někteří lidé se pokusili dostat z ostrova na provizorním voru, ale nikdo neví, zda se jim podařilo přistát na pevnině. Předpokládá se, že se utopili. Zbytek zůstal žít na ostrově.

Někteří se stali oběťmi kurdějí. Na ostrově zůstalo žít pouze 15 žen. Ty byly bohužel pravidelně znásilňovány ostatními muži, dvě z nich dokonce zavražděny. Jedna z žen však dokázala vzdorovat svému osudu a muže, Victoriana Alvareze, jenž se prohlásil za krále ostrova a byl původcem bezpráví, které bylo na místních ženách vykonáváno, zabila sekyrou. Na úvodní fotce můžete vidět přeživší ženy.

Dnes je ostrov neobydlen, navštěvují jej pouze vědci a přírodovědci, jež jsou přitahování tímto odlehlým místem v Tichém oceánu.

Úvodní obrázek: Unknown author/Creative Commons/Public domain, Zdroj: Wikipedia.org