Hluk versus ticho: Proč bychom měli trávit půl hodiny denně v naprostém tichu

Hluk je všude kolem nás a dle statistik dochází každoročně k miliónu dopravních nehod v důsledku rozptýlení mobilními telefony. Proto četní odborníci apelují na důležitost ticha a varují před negativním dopadem nadměrného hluku.

Vliv hluku na naše zdraví

Světová zdravotnická organizace zkoumala účinky ticha na naše zdraví na základě evropské studie, která zahrnovala 340 miliónů lidí žijících v západní Evropě. Z výsledků vyplynulo, že asi každý třetí člověk ztratí zhruba rok svého života kvůli silnému hluku. Přestože se nemusí ihned jednat o poškození sluchu, ukázalo se, že hlasitost poškozuje zdraví a podporuje stres. Konkrétně u dětí se po vystavení hluku vyvinula stresová reakce, která jim pomohla hlasitost ignorovat a tím i podněty, jimž je třeba věnovat pozornost. Hluk je spojen s deprivací spánku, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami a hučením v uších.

Účinky ticha na člověka

Když lidé tráví svůj čas na klidném místě, kde je nic nerozptyluje, nějakým způsobem se uzdravuje jejich tělo i duše. Ticho dokáže léčit náš mozek z příliš velikého hluku, který zažilo kdysi, jelikož stimuluje růst mozku prostřednictvím vytváření nových buněk, a to především v té oblasti, která je spojena s naší schopností učit se, pamatovat si a prožívat emoce. Kromě toho několik minut denně v tichu může zlepšit spánek a výrazně pomoci v případě nespavosti.

Ujistěte se, že trávíte alespoň půl hodiny denně v naprostém tichu, bez hluku, hudby, lidí a telefonů. Takto se připojíte ke svému skutečnému já, oddělíte se od zbytku světa a uklidníte svou mysl i tělo.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: healthyfoodhouse.com