Hyperpigmentace – nepříjemný stav, který dokáže srazit vaše sebevědomí. Jak se proti ní bránit a jaké jsou nejlepší postupy pro její zmírnění?

Když trpíte hyperpigmentací, vaše kůže má nerovnoměrné zabarvení a na tváři, krku, pažích, rukou a nohou se objevují tmavé skvrny. Příčinou takového problému je příliš mnoho melaninu, jehož nadměrné množství je často důsledkem hormonálních změn, jako je například období těhotenství. Ovšem existují i vnější faktory, které mohou přispět k hyperpigmentaci, včetně častého vystavení se slunci, opalování nebo výskytu stresu. Zatímco můžete narazit na spoustu léčebných postupů, zvolit můžete i domácí prostředky ke zmírnění pigmentace, a to zejména na obličeji.

Citrón

Citrón je přírodní bělidlo, jehož šťáva může pomoci při hyperpigmentaci. Naneste ji na bavlněný hadřík a potřete si pokožku. Po 10 – 15 minutách působení smyjte vodou. Proces opakujte 2x denně 2 – 3 měsíce.

Syrová brambora

Kvůli enzymu nazvaném katecholáza mohou syrové brambory zesvětlit tón pleti. Uřízněte si silný pláte brambory a pokapejte trochou vody. Přiložte na pokožku a nechte působit alespoň 5 minut. Poté smyjte vlažnou vodou. Jedná se o bezpečný postup, který můžete provádět 3 – 4krát denně 1 – 2 měsíce.

Kurkuma

Kurkuma má tak skvělé bělící účinky, že se dokonce používá i pro bělení zubů. Jednoduše smíchejte trochu kurkumy s citrónovou šťávou a aplikujte na kůži. Nechte asi 20 minut na pokožce a poté opláchněte studenou vodou. Ujistěte se, že další hodinu po proceduře nemusíte vycházet ven. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud si masku budete nanášet každý den před sprchou.

Aloe vera

Slizové polysacharidy obsažené v gelu aloe vera odstraňují mrtvé kožní buňky a podporují růst nových. Než si lehnete do postele, naneste si trochu gelu z aloe vera na obličej nebo postižené oblasti a nechte působit přes noc. Ráno smyjte a aplikujte každý den po dobu minimálně dvou týdnů.

Přestože tyto domácí postupy mohou trvat déle než používání drahých, volně prodejných léků, jsou bez vedlejších účinků a jsou bezpečné pro všechny.

Jak se vám dnešní tipy líbily? Neváhejte je sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: faithpanda.com