Hypertenze: Co můžeme v našem života změnit, abychom netrpěli zvýšeným krevním tlakem

Hypertenze je dalším označením pro vysoký krevní tlak, jenž označuje sílu, kterou krev působí na stěny krevních cév. Celé to závisí na práci srdce a odporu krevních cév. Vysoký krevní tlak tak může být vážným onemocněním, jenž způsobuje zvýšené riziko srdečních chorob, mrtvice nebo dokonce smrti. O hypertenzi se můžeme bavit, jakmile jsou hodnoty vyšší jak 130 nad 80 mmHg. Část věcí, která vyvolává tento stav, bohužel nemůžeme nijak ovlivnit, patří sem například věk nebo rodinná anamnéza, ale existují také naše rozhodnutí, která buď k vysokému krevnímu tlaku přispějí nebo naopak. Zde je seznam věcí, které můžete změnit, abyste předešli vysokému krevnímu tlaku.

Nezdravá strava

Strava s vysokým obsahem sodíku a příliš nízkým obsahem draslíku vás vystavuje riziku hypertenze. Přebytek sodíku totiž způsobuje, že vaše tělo zadržuje vodu a omezuje tepny. Nedostatek draslíku zase pomáhá vyrovnat množství sodíku v buňkách a uvolňuje svalové buňky v tepnách, což snižuje krevní tlak.

Žádná fyzická aktivita

Pohyb zvyšuje průtok krve všemi tepnami v těle, což vede k uvolňování přírodních hormonů a cytokinů, které zase povolují krevní cévy a celý proces vede ke snížení krevního tlaku.

Obezita

Příliš velká hmotnost namáhá srdce a oběhový systém.

Příliš mnoho alkoholu

Alkohol aktivuje náš adrenergní nervové soustavy, což způsobuje zúžení krevních cév a současně zvýšení průtoku krve a srdeční frekvence.

Užívání tabáku

Může přispět k poškození tepen, srdce i cév. Nikotin zvyšuje krevní tlak a oxid uhelnatý snižuje zase množství kyslíku, který naše krev potřebuje.

Stres

Neustálé vystavení stresu může vést ke vzniku hypertenze.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám informace zdály užitečné, rozhodně je neváhejte sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com