Ideální čas na kontrolu tělesné hmotnosti. Skutečně je dobré vážit se po ránu?

Také se nejraději vážíte hned po ránu? Nedivíme se, těsně po probuzení totiž ryska na váze ukazuje na tu nejnižší hmotnost, jakou přes den můžeme mít. Cítíme se tak spokojenější, než kdybychom se vážili večer. I když ranní údaj vypadá sympatičtěji než večerní, není přesně jasné, kterému číslu bychom měli věnovat větší pozornost, když se snažíme zhubnout. Zkoumali jsme, jak je možné, že se během 24 hodin může naše váha tolik lišit.

Voda, voda a zase ta voda

Ráno vážíme méně, protože naše tělo během noci ztratilo spoustu tekutin a je poněkud dehydratováno. I kdybychom těsně před spaním vypili sklenici vody, nic to nevyřeší. Tekutiny bychom stejně ztratili při nočním močení, které by nás uprostřed spánku nutilo vstát a jít na toaletu. Což je více než nepříjemné.

Spalování kalorií během spánku

Je také možné, že vaše tělo spálilo mnoho kalorií z předchozího dne v době, kdy jste spali, a proto jste ráno mnohem lehčí. Koneckonců, vaše tělo potřebuje palivo i na to, aby zvládlo noc. Dejte si pozor na noční svačinky. Pokud budete pozdě v noci jíst, tělo musí během spánku pracovat, aby spotřebovalo veškerou získanou energii z jídla. To může způsobit, že se probudíte unavenější.

Pocení

Třetí možností je, že se ve spánku hodně potíte, a to i přesto, že nejsou parné noci. To vyplavuje další množství tekutin.

Jaký je ideální čas na vážení?

Odborníci na výživu nedoporučují vážit se ihned po jídle, zvláště po večeři. V zásadě jde o to, že neexistuje ideální čas na kontrolu své tělesné hmotnosti. Pokud se budete vážit pravidelně ve stejný čas, je jedno, jestli ráno, odpoledne nebo večer, měli byste být schopní přesně porovnat své výsledky. Nenechte se ovlivnit tím, že se vaše váha výrazně liší ráno a večer, existuje proto spousta faktorů, které se jen těžko ovlivňují, proto je zbytečné se tím trápit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com