Imunita u bezpříznakových pacientů s covidem. Výzkum odhalil nové informace

Více než rok po pandemii pravděpodobně už víte, že zotavení z covid-19 obvykle poskytuje určitou úroveň ochrany v následujících měsících. Ovšem tým francouzských vědců přichází s upozorněním, že přesná povaha této ochrany byla až dosud mylně prezentována. Tvrdí, že údajům chybí zejména okolní asymptomatické případy koronaviru, které dle odhadů mohou představovat téměř polovinu všech infekcí. Z toho důvodu je mnoho pacientů, kteří prodělali mírné případy COVID-19, o kterých se neví, zdali jsou po uzdravení chráněni či nikoli. Proto se vědci rozhodli osvětlit úroveň ochrany po infekcích bez příznaků.

Infekce COVID-19 zanechává polyfunkční protilátky

Podle výzkumu infekce COVID-19 zanechává po zotavení v těle polyfunkční protilátky. Brání reinfekci pomocí více než jedné metody, jinými slovy v našem těle jsou protilátky, které jsou schopné napadnout virus různými způsoby. Nejprve brání viru ve vstupu do zdravých buněk a poté aktivují buňky známé jako „přirození zabijáci“.

Protilátky jsou u symptomatických i asymptomatických případů

Až donedávna bylo k dispozici jen málo údajů o tom, zda asymptomatické infekce COVID-19 mohou produkovat silné neutralizující protilátky. Francouzská studie však zjistila, že polyfunkční protilátky blokují vstup viru do buněk a také zabíjejí infikované buňky, a to i v asymptomatických případech.

Bezpříznakoví pacienti mají téměř stejnou úroveň ochrany

Vědci také porovnali sílu ochrany v bezpříznakových a příznakových případech. Zjistili, že hladiny polyfunkčních protilátek byly v asymptomatických případech jen o něco málo nižší.

Nejsilnější dostupná ochrana je stále z vakcíny

I když jsou to nepochybně dobré zprávy pro každého, kdo prodělal bezpříznakovou infekci COVID-19, odborníci stále tvrdí, že očkování je stále tou nejlepší ochranou proti koronaviru.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Yahoo.com