Imunologové o vakcíně proti COVID-19. Je po dokončeném očkování stále třeba dodržovat hygienická opatření?

Po celém světě byly již podány milióny vakcín proti koronaviru. Není proto divu, že si mnoho lidí, očkovaných i neočkovaných, klade otázku, kdy jsou  po aplikaci vakcíny chráněni? Stejně tak se lidé často dotazují, proč by se měli nechat očkovat, když jsou zdraví? Na takové a další podobné otázky máme odpovědi od předních imunologů.

Očkování proti koronaviru

Pokud jste očkovaní, vaše tělo si vytváří protilátky a obranyschopnost. Přijdete-li po vakcinaci do styku s virem, vaše tělo to okamžitě rozpozná a zajistí, že neonemocníte, popřípadě s lehkými příznaky.

Ochrana po prvním očkování

První dva týdny po očkování ještě nejste chráněni. Obranu si budete budovat postupně a každým dnem budete o něco lépe chráněni. Je to v podstatě jako návštěva posilovny. Pracujete na svých svalech, ale po prvním tréninku nemůžete čekat, že se na vašem břiše objeví vytoužené bochánky. Krok za krokem si svaly budujete. Stejně tak to funguje s naším imunitním systémem. Vaše ochrana přichází maximálně po dvou týdnech po druhé injekci.

Další opatření

Proto stále platí, že není dobré zapomenout po očkování na všechna opatření, na která bylo apelováno doposud. Stále platí, že byste měli dodržovat rozestupy, nosit respirátory, kde je to povinné, a samozřejmě dbát na hygienu a často si mýt ruce mýdlovou vodou nebo používat dezinfekci.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl