Posedlost určitým počtem kroků za den může vést psychickým obtížím. Kolik bychom měli každý den ujít?

Trváte na tom, abyste každý den ušli minimálně 10 000 kroků? I přesto, že není šance dostat se ven, raději kroužíte po obývacím pokoji, jen abyste splnili denní limit? Nyní už se nemusíte trápit. Dle vědců v tomto snažení spočívá určité nebezpečí. Nutit se nachodit tolik kroků každý den může vést k obsedantnímu chování, což by mohlo způsobit spoustu problémů s vaším duševním zdravím.

Obsedantní chování

Zatímco krokoměr nebo sportovní náramek se mohou zdát neškodné, anglický výzkum předkládá zcela jinou představu. Někteří lidé tvrdí, že jsou až posedlí získáním dostatečného množství kroků denně, které si stanovili za cíl. Tím jejich duševní zdraví trpí více, než by si vůbec mysleli. Vědci uvedli, že posedlost dosažením 10 000 kroků denně vede k poruchám příjmu potravy nebo závislosti. K takovému obsedantnímu chování se zdají být náchylnější především ženy. Nakonec se mohou sociálně izolovat od rodiny i přátel vzhledem k tomu, že po čase budou mít tendenci neustále hlídat aplikaci v telefonu nebo chytré hodinky, aby kontrolovaly, zdali už mají splněný denní limit kroků. Jakmile zjistí, že tomu tak není, mohou být neklidné.

Přes sedm tisíc už je dost

Podle studií bohatě stačí udělat cca 4 400 kroků ke snížení úmrtnosti o 41%. Úmrtnost stále klesá v procentech na zhruba 7 500 kroků, poté se situace nemění. Pokud tedy ujdete 7 500 kroků nebo více, nezáleží na tom.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu