Jak často bychom měli číst, abychom udrželi svůj mozek bystrý i ve stáří. Odborníci znají přesné číslo

K duševnímu povzbuzení vám může pomoci spousta věcí, především zdravé stravování, cvičení a dostatečný pitný režim. Ovšem k tomu bychom měli připojit ještě jednu činnost – čtení. Pár minut četby denně stačí k tomu, aby byl váš mozek bystrý na mnoho let dopředu. Odborníci vysvětlují, jak to přesně funguje.

Proč číst?

Samozřejmě si můžete přečíst spoustu zpráv denně na různých mobilních aplikacích, ale jedná se pouze o krátkodobé zážitky. Podle odborníků je mnohem lepší vzít si do ruky knihu a ponořit se do stránek, které vám nabízejí určitý příběh. Musíte se seznámit s postavami, naučit se něco nového. A když se mozek učí, tvoří kognitivní mapy. Což znamená, že čím více budete číst, tím ostřejší bude váš mozek i ve stáří. Existuje několik studií, které ukázaly, že pravidelné čtení může zpomalit kognitivní pokles a udržet dobrou paměť.

Čím rychlejší, tím lepší

Lidé, kteří chtějí trénovat svůj mozek ještě více, by udělali dobře, kdyby se snažili zvýšit rychlost čtení. Tím budete svůj mozek procvičovat ještě intenzivněji. Ovšem není to nutné. Tak jako tak, budete-li číst denně alespoň 15 minut, zlepšíte zdraví svého mozku. Najděte si tedy příběh, který vás upoutá, a ponořte se do něj každý den.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mindbodygreen.com