Užíváte vitamín D a stále nepociťujete zlepšení? Obnova může trvat déle, než jste si mysleli

V teplých letních dnech získáváme nejvíce vitamínu D přirozeně ze slunce. Ovšem, jakmile se začne zkracovat den a prodlužovat noc, jeho příjem klesá. Proto se uchylujeme k doplňkům stravy, které nám potřebnou denní dávku vitamínu D dodají. Ale jak dlouho trvá, než začne vitamín D skutečně fungovat? Máme z něj rychlý prospěch nebo nějakou chvíli trvá, než se jeho pozitivní účinky projeví?

Vitamín D

Vitamín D potřebujeme, aby naše tělo dokázalo dobře vstřebávat vápník. Je tedy nezbytný pro růst a udržení silných kostí a zubů, ale také hraje důležitou roli ve správné funkci svalů a imunitního systému. Je jedním z mála vitamínů, které si náš organismus dokáže produkovat sám, a to prostřednictvím slunce. Trávením času na sluníčku získáme asi dvě třetiny potřebného množství vitamínu D. Zbytek ze stravy, především z tučných ryb, hovězího masa a vajec. Denní dávka vitamínu D představuje asi 10 mg, u lidí starších 70 let je to pak 20 mg.

Nedostatek vitamínu D

Pokud chodíte pravidelně ven, jíte zdravou a pestrou stravu, nedostatek vitamínu D vám jen tak nehrozí. Jiným lidem však ano. Malé děti, starší lidé, osoby, které příliš často nevycházejí ven a těhotné ženy udělají dobře, když budou užívat doplňky stravy s vitamínem D, ovšem až po konzultaci s lékařem. Příznaky nedostatku vitamínu D jsou únava, bolest svalů a potíže s klouby.

Kdy začíná vitamín D fungovat?

Spousta lidí netuší, že chvíli trvá, než vitamín D začne správně fungovat. Obnova jeho nedostatku trvá v průměru 3 – 6 měsíců. Pokud tedy začnete užívat vitamín D nyní, budete muset být trpěliví, než zaznamenáte jeho obnovu, zvláště při větším nedostatku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl