Dna – jak dostat pod kontrolu bolesti spojené s tímto onemocněním

Více než 8 miliónů lidí trpí recidivními záchvaty křečových, horkých, červených a oteklých kloubů. Je mezi nimi spousta slavných herců, sportovců i spisovatelů. Ve skutečnosti takový Benjamin Franklin zmeškal řadu setkání, které se konaly k vypracování Deklarace o nezávislosti kvůli dně. My vám ale přinášíme několik tipů, které vám mohou pomoci zmírnit bolesti právě při dně.

Co je to dna?

Zánět kloubů (obvykle v palci u nohy), který je způsoben vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Jedná se o nesnesitelnou a velice nepříjemnou bolest, v které se může skrývat váš životní styl.

Zbavte se nadměrné hmotnosti

Lidé s nadváho nebo obezitou produkují více inzulínu, jehož vysoká hladina zpomaluje vylučování kyseliny močové. Což znamená, že ztráta určité hmotnosti vám pomůže dostat bolest ze dny pod kontrolu.

Zkontrolujte si rodinnou historii

Dna je částečně genetické onemocnění, takže pokud ji někdo ve vaší rodině měl nebo má, je dost pravděpodobné, že vy můžete také. Bohužel, s tím už nic nenaděláte. Ohroženi také můžete být, pokud:

  • Jste mužem ve věku mezi 40 – 50 lety.
  • Užíváte diuretika nebo cyklosporin.
  • Trpíte vysokým krevním tlakem, cukrovkou, metabolickým syndromem nebo onemocněním srdce a ledvin.

Změňte svůj jídelníček

Dna je známá jako „nemoc králů“ nebo „nemoc bohatých lidí“. Je to proto, že mořské plody a červené maso, které si mohli dovolit jen bohatí lidé, obsahují mnoho chemikálií, jejichž vedlejším produktem je kyselina močová. Snížení konzumace alkoholu, zejména piva, a sladkých nápojů vám také pomůže zabránit bolestem ze dny.

Potraviny, které vám pomohou zmírnit útoky bolesti

Díky svým antioxidačním vlastnostem mohou třešně snížit kyselinu močovou v krvi.

Pití dostatečného množství vody vám zajistí zůstat hydratovaní a také pomůže k vyplavení kyseliny močové z vašeho systému. Dále snížit její tvorbu ve vašich kloubech a zabránit tak útokům dny.

Závor, dobře známý pro své protizánětlivé vlastnosti, může také významně pomoci. Můžete jej jak jíst, tak přiložit na postižené místo.

 

Kurkuma je další superpotravinou, která může pomoci při potížích se dnou. Má některé analgetické vlastnosti a hlavně obsahuje kurkumin, aktivní složku kurkumy, která může snížit hladinu kyseliny močové v těle.

zdroj: brightside.me