Nejen bulka na prsu může značit rakovinu prsu, ale i tyto následující příznaky, které mohou souviset s tímto závažným onemocněním! Nepodceňujte a navštivte včas lékaře!

Rakovina prsu může na těle způsobit spoustu změn. Nemusí se jednat pouze o bulku či masu na hrudníku. Takové změny by měl být doktor vždy schopný identifikovat na mamografu, který pomůže zjistit rakovinu v jejím nejčasnějším léčebném stadiu. Následující příznaky rakoviny prsu se mohou vyskytnout bez nápadné změny na hrudníku. Pokud na sobě některý z nich pozorujete, je třeba okamžitě navštívit lékaře pro případnou konzultaci, která vám může pomoci diagnostikovat jak nenádorové, tak i nádorové onemocnění.

Změna struktury pokožky

Rakovina prsu může způsobit změny a zánět v kožních buňkách, které vedou k odlišné struktuře kůže. Mezi takové změny patří:

  • Šupinatá pokožka kolem bradavky a prsního dvorce
  • Tlustší kůže v jakékoli části prsu

Obě tyto změny mohou vést ke svědění pokožky. Symptomy tohoto typu mohou předvídat rakovinu prsu nazývanou Pagetova nemoc nebo také nenádorová onemocnění jako je dermatitida a ekzém.

Výtok z bradavek

Výjimkou jsou kojící ženy, kdy je výtok z bradavky mléčné barvy normální. Ovšem pozorujete-li řídký nebo hustý výtok od čirého přes mléčný až po žlutý, zelený nebo červený, měli byste navštívit lékaře. Přesto, že je většina výtoků z bradavek nekarcinogenních, u některých lidí mohou znamenat rakovinu prsu.

Dolíčky

Rakovinové buňky mohou způsobit nashromáždění lymfatické tekutiny v prsu, což vede k otokům, dolíčkům a jamkám na pokožce. Může se jednat o zánětlivý karcinom prsu. Lékaři nazývají tuto změnu vzhledu kůže stejně jako nazýváme jiným názvem celulitidu – „pomerančová kůže“.

Změny lymfatických uzlin

Lymfatické uzliny filtrují tekutiny a zachycují potenciální škodlivé buňky jako jsou bakterie, viry a rakovinové buňky. Když rakovinová buňka opouští prso, nejdříve cestuje do těchto lymfatických uzlin na stejné straně jako je postižené prso, což může vést k otokům. Otoky, tvrdé zvlněné hrudky, můžete cítit také na klíčních kostech. Tyto změny mohou probíhat v důsledku rakoviny prsu nebo také při infekci a jiných onemocnění. Tak jako tak byste měli navštívit lékaře.

Bolest v prsou a bradavkách

Rakovina prsu může vést k bolesti a citlivosti prsou. Přestože je rakovina prsu ve většině případech bezbolestná, je třeba tento příznak nezanedbávat a poradit se raději s lékařem.

Stažené nebo vystouplé bradavky

Rakovina prsu může způsobit, že bradavky mění svou velikost a stahují se buď dovnitř, nebo nezvykle vystupují. Tyto změny mohou být časté i během ovulace nebo jiných částí menstruačního cyklu, ale rozhodně by se neměly ignorovat.

Zarudnutí

Kontrolujte si také zabarvení pokožky na prsu. Kůže může mít červený, fialový nebo namodralý odstín. Vyhledat pomoc lékaře je nutné i v případě, že zbarvení pokožky zcela zmizí.

Otékání

Velikost postiženého prsu se může lišit od velikosti druhého prsu. Jedná se zde o změnu velikosti oproti původním rozměrům, jinak je samozřejmě normální, že každé prso je trochu jinak velké. Může se vám také na prsu nebo kolem prsu napínat kůže, a proto ji budete mít citlivější.

Tak jako tak, všechny tyto příznaky a změny nemusí hned značit rakovinu prsu – faktorů může být hned několik. Ale každopádně jsou pádným důvodem, proč navštívit lékaře a zjistit příčiny těchto symptomů.

zdroj: www.medicalnewstoday.com