Jak na nevzhledné žmolky. Nečekejte, až se objeví, raději jim předejděte

Žmolky na oděvu, tvořené vzájemným třením látky během pracího procesu, jsou záležitostí, o které si zpravidla myslíme, že se jí nedá vyhnout. Svým způsobem je to pravda, tření textilie o textilii nebo o buben pračky se zcela vyvarovat nelze, ale přesto je možná určitá prevence vzniku žmolků.

Jak zabránit vniku žmolků při praní

Zpravidla problém řešíme, až když se objeví, což znamená, že se žmolků snažíme zbavit, jakmile dojde k jejich výskytu. Ovšem to není třeba. Správné praní prádla může v první řadě vzniku žmolků zabránit a vy tak problému předejdete ještě dříve, než se vůbec ukáže. Pomůže vám k tomu síťovaná taška na praní.

Před praním oddělte od ostatního prádla oblečení s obsahem polyesteru, které je nejvíce náchylné ke žmolkatění. Otočte jej naruby a vložte do síťované tašky. K praní používejte prací gel nebo prací prášek, který jste ale nejprve zcela rozpustili ve vodě. Přidejte aviváž pro změkčení tkanin a zapněte na krátký cyklus, abyste zabránili zdlouhavému tření látky. Vyvarujte se zbytečnému přeplňování pračky, v opačném případě je větší pravděpodobnost vzniku žmolků. Pokud používáte sušičku prádla, nezapomeňte ihned po ukončení sušení oblečení vyndat.

Obrázky: Freepik