Jak se zbavit krtka na zahradě humánním způsobem? Funkční metody na vypuzení nezvaného návštěníka

Pěstitelé rostlin a zahrádkáři by jistě nechtěli potkat krtka na své těžce opečovávané zahrádce. Zanechává po sobě nehezké kopečky a poškozuje trávníky. Otázka tedy každého, kdo se potýká s tímto problémem je, zdali existuje něco, jak se s nevítaným krtkem rozloučit. Ano, řešení existuje.

Škůdce i pomocník

Krtek je drobný savec s délkou těla do 20 cm. Nevidí, ale má vynikající sluch, což mu umožňuje registrovat vibrace země. Živí se hlavně larvami hmyzu a žížalami. Krtek je jednak škůdce, ale zároveň vám pomáhá zbavit se hmyzu. Přesto ho na naší zahradě nechceme. Jak se ho však zbavit humánním způsobem? Je to vůbec možné? Ano, a je to jednodušší, než se může zdát.

Krtky odpuzují určité rostliny

Existují rostliny, které krtky účinně odpuzují. Tato zvířata mají citlivý čich a nesnášejí například narcis, mátu, bazalku, černý bez, okrasný česnek, šachovnici císařskou nebo měsíček lékařský. Kromě toho může pomoci i pórek nebo cibule. Když tyto rostliny vysadíte na své zahradě, nebude to pro krtka přívětivé místo.

Zvířecí chlupy a lidské vlasy

Můžete použít i zvířecí chlupy nebo lidské vlasy. Pro krtky také vydávají nepříjemný zápach. Nasbírané chlupy nebo vlasy vložte do jejich hromádky. Totéž můžete udělat i se psím nebo kočičím trusem nebo zkaženými rybami.

Zvukové pasti

Pokud tato řešení nefungují, můžete použít i zvukové pasti. Do země zapíchněte kůl a vložte do něj hliníkovou plechovku. Krtci nebudou mít tyto zvuky rádi. Dalším způsobem je umístění ventilátoru do země, jehož vibrace budou krtkovi také nepříjemné.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Self.com