Jak se zdravě stravovat i na dovolené a netrpět po návratu z cest výčitkami svědomí

Návrat z dovolené se zpravidla nese ve znamení pocitů viny, změny ve stravování, kolísání hmotnosti a další prohřešky v životním stylu nás nutí litovat našich stravovacích návyků v období, kdy jsme byli na cestách. Zároveň se cítíme provinile, že těžce shozená kila před dovolenou jsme opět nabrali, a to za pár dní volna. Pokud si však myslíte, že si cestování nemůžete užít se zdravým jídlem, jste na omylu. Zde je několik tipů, jak dodržovat zdravou stravu i na cestách.

Noste u sebe krabičku se sušeným ovocem

Nejčastější chybou, kterou na cestách děláme, je konzumace různých nezdravých svačin, abychom ukojili návaly hladu. Tady párek v rohlíku, jinde zmrzlina, tady bageta na čerpací stanici a tak bychom mohli pokračovat. Všichni se v podobném stravování jistě vidíme. Nejlepším řešením je nosit u sebe krabičku se sušený ovocem. Pokaždé, když pocítíte hlad nebo chuť, snězte ho alespoň hrst.

Místo bagety čerstvé ovoce

Nezapomeňte se cestou zastavit pro čerstvé ovoce. Banány, jablka, hrozny a jahody jsou skvělé možnosti, jak zahnat chutě i hlad, pokud sušené ovoce nedokáže ukojit vaše touhy. Udrží vás plné energie po celý den a alespoň do určité míry vám vynahradí chutě po nezdravých potravinách. Pokud není konzumace ovoce vaší nejoblíbenější volbou, dejte si ho alespoň jednou denně.

Udržujte tělo dostatečně hydratované

Nyní se můžete ptát, proč je hydratace organismu součástí zdravého stravování? Věřte, je to skutečně tak. Pití dostatečného množství vody nastartuje váš metabolismus a zabrání dehydrataci. Váš trávicí systém zůstane zdravý a budete se moci vyhnout jakýmkoli žaludečním problémům. Navíc, jak se říká “hlad je převlečená žízeň”, pokud vás přepadnou touhy po nezdravém jídle, raději se zhluboka napijte čisté vody.

Vyhněte se těžkým, mastným jídlům

Během cestování a dovolené má většina z nás tendenci konzumovat smažený sýr, pizzu, párek v rohlíku, místní kuchyně, o nichž chceme nejraději ochutnat vše, co stihneme, a podobně. Pokud však těžká tučná jídla nahradíte lehčími, budete mít více energie na další výlety a nebudou vás po návratu trápit výčitky svědomí. Nechcete-li se však celou dobu pouze hlídat, což je pochopitelné, omezte počet takových pokrmů. Pokud si dáte k obědu tučné jídlo, dbejte na to, aby byla večeře co nejlehčí.

Nikdo netvrdí, že si člověk nesmí na dovolené dopřát, patříte-li však mezi lidi, kteří po návratu z cest svého nezřízeného přejídání litují, snažte se dodržovat výše uvedené tipy, abyste se následné depresi vyhnuli.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thesun.co.uk