Jak si užít vánoční svátky i přesto, že pocházíte z nefunkční rodiny

Měsíce listopad a prosinec jsou zvláštní pro mnoho lidí. Se vším tím osvětlením, zvonky a vánoční hudbou všude kolem, toto roční období s sebou nese jedinečnou atmosféru a stav emocí. Pocházíte-li ale z rodiny, kde věci úplně nefungují tak, jak by měly, nejsou tyto emoce vždy pozitivní. Většinou jste přepadeni úzkostí, stresem a depresí. Narozeniny a jiné oslavy jsou už tak dost těžké, ale listopad a prosinec mohou být pro vás tím nejhorším časem z celého roku. Běžnými příznaky rekreačních depresí je stres, únava, smutek, ztráta zájmu o jakoukoliv činnost a pocit izolace. Nicméně, existují alternativy, které vám mohou otevřít cestu k novým tradicím se skutečnými blízkými daleko od vaší dysfunkční rodiny.

Od čeho jsou přátelé?

Trávení svátků s přáteli je stále více populární, a to z dobrého důvodu – můžete si je totiž vybrat, kdežto rodinu ne! Navíc, v dospělosti máme tendence trávit více času s našimi přáteli než s rodinou, což znamená, že nás možná naši přátelé mohou i lépe znát. Pocházíte-li z nefunkční rodiny, můžete se od nich cítit zcela odpojeni a připadat si jako cizí člověk. Místo toho, abyste se do něčeho nutili jen z povinnosti, pořádejte oslavu s lidmi, na kterých vám skutečně záleží a sdílejte s nimi svou radost. Vyberte si datum, které bude vyhovovat všem. Co na tom, jestli už je po oficiálních svátcích, vytvořte si své vlastní tradice.

Soustřeďte se na vaše srdce a mysl

Stranit se své nefunkční rodině je důležitým krokem, ale ne vždy je jednoduché vyrovnat se se všemi účinky takové rodiny na nás. Myšlení ale může být často jedinou obranou proti závislosti na rodině. Zatímco to zní jako klišé, které se lépe vyslovuje než uskutečňuje, jedná se o jediné řešení, jak najít opět radost. To se samozřejmě nestane přes noc, ale bude to vyžadovat neustálou práci, ovšem bez ohledu na to, pamatujte si, že nyní máte na starosti pouze sebe, své emoce i to, jak strávíte letošní svátky.

Starejte se o sebe

Péče sám o sebe je nesmírně důležitou a užitečnou, obzvláště při vysokém stresu a úzkosti. Sami sebe si musíte nastavit jako prioritu číslo jedna, a to především v tomto ročním období, které pro vás může představovat spoustu bolesti.

  • Kupte si to, co si už dlouho přejete.
  • Rezervujte si výlet do příjemného a teplého místa.
  • Vytvořte si rezervaci ve vaší oblíbené restauraci.
  • Nicnedělání (zrušte plány a užijte si čas sami pro sebe).

Nemusíte utratit spoustu peněz, abyste si vychutnali čas pro sebe. Jen si dopřejte chvíle sobectví a zaměřte se pouze na sebe a na vaše potřeby. Je také v pořádku, abyste truchlili na ztrátou vaší rodiny. Nemusíte být vždy silní, teď je také ten správný čas, kdy pustit emoce ven. Nemusí se jednat o dlouhodobé řešení, jak se vypořádat s vaší nefunkční rodinou, ale může zmírnit bolest, dokud nenajdete lepší způsob. Vánoční svátky nezastavíte, ale pocity radosti, sounáležitosti, podpory i pohodlí můžete najít na jiných místech než u rodiny, která už dávno není tou pravou.

zdroj: www.higherperspectives.com