Jak ušetřit náklady za chod domácnosti. Nejdříve začněte změnami v prací rutině

Cena za provoz domácnosti se masivně zvyšuje a plnění každodenních úkolů, jako je praní a sušení prádla, se ještě prodražilo. Nyní proto většina lidí hledá ty nejlepší způsoby, jak ušetřit co nejvíce peněz za chod domácnosti. Jedna věc, která skutečně zvyšuje vaše měsíční účty, je množství vody, kterou spotřebujete. Pračky jsou toho velkou součástí.

Perte prádlo na nižší teplotu

Praní prádla ve studenější vodě může snížit energetickou účinnost pračky o polovinu, protože 75–90 % energie a vody použité při praní jde na ohřev vody. Udělejte to tak, že prádlo budete prát častěji na 30 °C než na 40-60 °C nebo zvolte nastavení ECO, pokud ji má spotřebič v nabídce. Nemusíte se bát, že by se vaše oblečení nevypralo. Studená voda nejen důkladně vyčistí vaše oblečení, ale je i méně pravděpodobné, že by se vaše oblečení srazilo.

Nižší počet praní za týden

Dalším způsobem, jak ušetřit vodu a peníze, je snížit počet praní, které provádíte za týden. Realisticky zkuste dodržet 1-2 praní týdně. Jakmile naplníte buben, perte oblečení na nejkratší cyklus, abyste spotřebovali méně vody a ušetřili více energie. Uvádí se také, že kratší cykly odstřeďování způsobují menší poškození vašeho oblečení. Je to skvělý způsob, jak udržet vaše oblečení ve špičkovém stavu a nepřetěžovat pračku.

Před praním prádlo namočte

Kolikrát se vám stalo, že jste vytáhli oblečení z pračky a zjistili jste, že odolné skvrny nepustily? Všichni jsme to zažili. To však znamená, že jedno oblečení perete dvakrát, to je zbytečně dvojnásobná spotřeba. Když prádlo předem namočíte, můžete si tento problém ušetřit. Budete šetřit peníze, snížíte počet dalších cyklů a také se vyhnete blednutí barev.

O pračku pečujte

Vždy je důležité udržovat své spotřebiče v nejlepším stavu, aby fungovaly co nejdéle. Pračku čistěte každé 3 měsíce. Můžete to udělat pomocí odstraňovače vodního kamene, který sníží a zabrání usazování pracího prostředku a vodního kamene, jenž by jinak mohl poškodit vnitřní mechaniku vašeho spotřebiče. Pokud nemáte žádný odstraňovač vodního kamene po ruce, můžete použít bílý ocet nebo jedlou sodu, po nichž následuje horký cyklus k odstranění nečistot a usazenin ze stroje.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: T3.com