Jak vyčistit semišové boty, aniž byste je poškodili. Někdy stačí obyčejná voda

Semišové boty jsou sice krásné díky svému jemnému vzhledu, ale za to také poměrně nepraktické. Jsou velmi náchylné na jakékoli vnější vlivy, mírné oděrky a skvrny jsou na nich ihned vidět. Tím pádem je také velice obtížné o ně pečovat, zvláště když nevíte, jak správně na to.

Technika č. 1 – čištění od nečistot a oděrek

Opatřete si speciální semišový kartáč a ujistěte se, že jsou boty naprosto suché. Kartáčkem odstraňte prach a nečistoty nahromaděné na povrchu bot. Nejezděte s ním sem a tam, hezky stejným směrem. Tímto se zbavíte oděrek, které většinou představují pomačkané semišové štětinky, které je potřeba opět zvednout pomocí kartáčku. Zbytek nečistot poté můžete vyřešit prostřednictvím běžné gumy. Ihned po vyčištění aplikujte na boty speciální ochranou chemickou látku, která bude chránit boty před skvrnami.

Technika č. 2 – odstranění skvrn po vodě

Navlhčete vnější stranu bot – naneste jemnou vrstvu vody štětcem. Voda změní odstín bot a odstraní skvrny. Přebytečnou tekutinu pak snadno odstraníte žínkou nebo suchým hadříkem. Boty nedřete, jen lehce poklepejte povrch. Poté vyplňte vnitřek bot suchým papírem, to zařídí, aby bota držela původní tvar a nevytvářely se na ní praskliny. Nechte tak nejméně 12 hodin a poté přejeďte po botách kartáčkem.

Technika č. 3 – skvrny od oleje nebo neznámého původu

Ačkoli je téměř nemožné odstranit mastnotu ze semišových bot, malý tip máme. Zkuste použít kukuřičný škrob. Zasypte jím postižená místa a nechte přes noc působit. Další den vykartáčujte. Pokud se nějakým nedopatřením na vaše semišové boty dostane žvýkačka nebo vosk, uložte je na 4 – 5 hodiny do mrazáku. Žvýkačka nebo kus vosk pak snadno odpadnou. Na skvrny od krve použijte vatu a peroxid vodíku.

Obrázky: Pixabay