Jaké jsou nejčastější příčiny suché pokožky u novorozenců a čeho se vyvarovat

Pro novorozence a batolata je celkem běžné, že se na jejich tvářích vyskytuje suchá pokožka. Dětská kůže je mnohem citlivější než pokožka dospělých lidí, je proto náchylnější na vnější vlivy. Ve většině případů se jedná o neškodný stav, který lze snadno léčit a má pouze dočasné, krátkodobé trvání, ačkoli některé mohou vyžadovat radu, léčbu a pozorování odborníků. Následující odstavce se zabývají příčinami suché pokožky u malých dětí.

Odlupování kůže u novorozenců

U novorozenců je zcela běžné, že se odlupují kousky suché kůže 1 – 2 týdny po narození. Zpravidla se jedná o ochrannou vrstvu, která chrání pokožku miminka před plodovou vodou v děloze. Odlupování je následně přirozeným procesem a většina dětí nepotřebuje žádnou léčbu. Suchá pokožka sama o sobě zmizí, i když není na škodu použít jemné domácí prostředky k urychlení tohoto procesu. Pomoci mohou teplé koupele nebo zvlhčovače.

Nadměrné vystavení vodě

Dlouhé koupele, zvláště ty horké, mají tendenci pokožku omývat od přirozených olejů a tím se zvyšuje riziko odlupování suché kůže. Koupel by měla trvat asi 15 minut a zahrnovat vlažnou vodu. Pokožku osušte jemným ručníkem, netřete ji! Při nadměrně suché pokožce použijte hydratační krém.

Dehydratace

Chladné, suché prostředí, jak venku, tak doma, velice rychle dehydratuje pokožku, což vede k dalšímu odlupování kůže. Zvlhčovače vzduchu regulují úroveň vlhkosti v místnosti, ovšem, než si jeden domů pořídíte, poraďte se se svým lékařem, zdali je vhodný. V případě novorozenců je mateřské mléko nejlepším řešením pro udržení hydratace a zdraví.

Používání tonik na bázi alkoholu

Při nakupování jakýchkoliv dětských přípravků se vyhněte pořizování produktů s alkoholovým základem, protože dehydratují vnější povrch pokožky.

Ichtyóza

Jedná se o stav pokožky, který způsobuje odlupování, suchost a šupinatost kůže. Ichtyóza nemá žádný určitý lék, ale mnoho krémů může zmírnit suchost a kontrolovat další příznaky. Ovšem neobracejte se na volně prodejné léky, pokud se předtím neporadíte s dermatologem nebo pediatrem.

Ekzém

Atopická dermatitida nebo ekzém mohou vést k suchosti obličeje dítěte. Někdy je příčina ekzému neznámá, ale odborníci se shodují, že téměř polovina lidí se středně těžkým až těžkým ekzémem zároveň trpí astmatem, sezónními alergiemi nebo alergickou rýmou. Mezi příznaky ekzému patří:

  • Svědivá pokožka
  • Suchá a odlupující se kůže
  • Zarudlá, pálivá nebo tvrdá kůže
  • Přicházející a odcházející zánět
  • Vyrážka na obličeji, krku, zápěstí, kolenou, loktech a kotnících.

Ekzém u dětí má tendenci zhoršovat stav vyrážky a svědění. Promluvte si proto se svým lékařem, který vám doporučí krémy nebo masti ke zmírnění příznaků.

Jak se vám dnešní cenné rady hodily? Také se potýkáte se suchou pokožkou u vašich dětí? Sdílejte článek mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj:medicalnewstoday.com