Je pro nás pití studené vody škodlivé? Jaká by měla být optimální teplota pitné vody

Všichni se shodneme, že zůstat hydratovaný je pro člověka životně důležité, ale v poslední době se hlavně spekuluje, jakou nejlepší teplotu by pitná voda měla mít během konzumace. Přece jen se blíží horké letní dny, kdy raději sáhneme po něčem studenějším, ale je to dobře? Dnes se podíváme, zdali je pití studené vody pro člověka špatné a zdali je pro tělo lepší teplá nebo studená voda.

Je pro nás pití studené vody špatné?

V západní medicíně existuje jen málo vědeckých důkazů, které by uváděly, že studená voda je pro tělo nebo trávení špatná. Tak jako tak, pití velkého množství vody může pomoci tělu vypláchnout toxiny z těla, podpořit trávení a zabránit zácpě. Co ale výzkumníci zjistili bylo, že teplota vody ovlivňuje pocení. Během studie, jíž se zúčastnilo několik dobrovolníků, bylo zjištěno, že optimální teplota pitné vody je 16 stupňů, což odpovídá studené vodě z kohoutku.

Rizika pití studené vody

Pití studené vody by se měli vyhnout především lidé trpící achalázií, což je vzácný stav, který člověku ztěžuje polykání jídla a pití. U některých lidí může konzumace studené vody také způsobit bolesti hlavy, migrény nebo krku.

Studená voda versus teplá voda

Pití teplé vody pomáhá především v chladných měsících, zatímco studená voda nás krásně osvěží během horkých letních dní. Pití teplé vody dočasně zlepšuje krevní oběh tím, že roztahuje tepny a žíly. Ovšem na druhou stranu, teplá voda způsobuje, že pijeme méně a tím se vystavujeme riziku dehydratace. Nicméně, ať už je to, jak chce, pitná voda jakékoliv teploty je nezbytná pro udržení hydratace, a to zejména při cvičení nebo v horkém prostředí.

Jak jste na tom vy? Pijete raději studenou, teplou nebo vlažnou vodu? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: medicalnewstoday.com