Pro hubnutí je nezbytné pravidelné cvičení. Je však pro naše tělo dobré provádět neustále stejná cvičení?

Pro úspěšné hubnutí je důležité najít si pohyb, který nás baví, vyhovuje nám v mnoha směrech a nezpůsobuje v nás úzkost, když se máme začít hýbat. Pro někoho je to jóga, pro jiné běh, chůze, jízda na kole nebo také plavání či silový trénink. Není nic lepšího, než se těšit na další cvičení, do kterého se nemusíme nijak zvlášť nutit. Ovšem existují určité nevýhody, když každý den děláme stále to stejné.

Začnete se nudit

Neustále stejným cvičením den za dnem riskujete, že budete brzy unavení z každodenní rutiny a ztratíte veškeré počáteční vzrušení z pohybu. Nuda může vést k tomu, že do cvičení nevložíte všechno, což zpomalí vaše pokroky v hubnutí a získání lepší kondice. Nebo hůř, ztratíte návyk, na jehož vytvoření jste tak tvrdě pracovali. Doporučuje se proto do své každodenní rutiny přidat nové pohyby nebo zvýšit intenzitu, aby pro vás fyzická aktivita zůstala zajímavá.

Riskujete nadměrné zatěžování určitých svalů

Provádění stejné rutiny každý den může vést k nadměrné bolesti nebo napětí. Používáním stejných svalových skupin znovu a znovu jim nedáváte dostatek času na regeneraci a růst. Střídejte tréninky různých svalových partií, abyste umožnili tělu čas na zotavení. Nedostatek odpočinku totiž může způsobit bolest nebo zranění. Každodenní běh má velký dopad na kolena a posilování celého těla může přetížit vaše svaly. Jízda na kole zase zatěžuje kyčle. Nezapomínejte také na strečink.

Přestanete vidět výsledky

Pokud se pro vás stane cvičení příliš snadným, riskujete, že přestanete vidět  výsledky, což je hlavním smyslem fyzické aktivity. Jakákoli cvičební rutina pro vás nakonec začne být snazší, protože budete zlepšovat svou kondici a vaše tělo si na neustále stejný pohyb navykne. U silových tréninků můžete například zvýšit počet opakování nebo přidat váhu. Od chůze můžete přejít k občasnému běhu a občas také zkusit bazén.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Today.com