Když ženy mají vousy. Proč některým roste v obličeji více chloupků než jiným

Ačkoli je ochlupení přirozeným jevem, u žen se v dnešní době příliš netoleruje. Především na obličeji. Některé ženy mají to štěstí, že se na jejich tváři vyskytuje jen omezený počet světlých, sotva patrných chloupků, ale jiné se potýkají s tmavým ochlupením, které jejich jemný vzhled hyzdí. I když je možné je lehce odstranit, většina žen chce vědět, proč zrovna u nich růst chloupků tak zesílil.

Hormonální nerovnováha

Všechny ženy produkují jak estrogen, tak testosteron, ovšem pokud jsou hladiny každého hormonu nevyvážené, mohou vést ke změnám v růstu ochlupení. Taková situace může nastat například po menopauze.

Syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií je stav, který může způsobit zvětšení vaječníků, které obsahují malé cysty. Onemocnění se může projevit několika různými příznaky a jedním z nich je i nadměrný růst ochlupení na obličeji, hrudi a zádech. Pokud máte obavy, neváhejte navštívit svého lékaře.

Léky

Některé léky, jako například antikoncepce, léky na epilepsii nebo steroidy, mohou způsobit abnormální růst chloupků. Je to výsledkem nežádoucích účinků, jež byste měla konzultovat se svým lékařem.

Dědičnost

Ženy některých etnik produkují více chloupků než jiné kvůli svým genům.

Menopauza

Po menopauze produkuje ženské tělo méně estrogenu, což může vést k většímu růstu ochlupení na obličeji, zatímco vlasy na hlavě mohou začít řídnout.

Obrázky: Pixabay