Zajímavosti o jídle ze všech koutů světa

Někdy máme pocit, že víme vše o potravinách, které jíme, protože pečlivě čteme informace na obalech. Ale jsme si opravdu jistí tím, co nám etikety předkládají? Sestavili jsme pro vás seznam několika zajímavostí, které by měl každý vědět.

Originální balsamikový ocet nikdy není levný

Tradiční balsamikový ocet se vyrábí ze šťávy z čerstvě sklizených bílých hroznů, vařených na koncentrát, který se pak fermentuje pomalým stárnutím po dobu nejméně 3 let (ty nejlepší až 100 let). Samozřejmě, takový zdlouhavý a náročný proces ovlivňuje také cenu. Proto si můžete být jistí, že jedna láhev balsamikového octa za pár korun není rozhodně ta pravá.

Koláčky štěstí nepocházejí z Číny

Tyto roztomilé koláčky štěstí jsou považovány za tradiční součást čínské kuchyně. Ovšem to je mýtus. V Číně je sotva najdete. Ve skutečnosti byly vynalezeny japonským Američany v San Francisku.

Falešné wasabi

Původní wasabi lze nalézt pouze v Japonsku, kde je za určitých podmínek pěstováno: v tekoucí vodě při teplotě 10-17 stupňů. Kořeny wasabi dozrávají během 3-4 let a ½ kg stojí v přepočtu více než 2 200 korun. To je důvod, proč se mimo Japonsko často používají imitace wasabi složené z křene, hořčice, škrobu a zeleného potravinářského barviva.

Pěstování geneticky modifikovaných plodin je povoleno ve většině zemích

Ve většině zemích lze pěstovat geneticky modifikované plodiny bez jakéhokoliv omezení, jelikož neexistují žádné vědecké důkazy, že jsou tyto rostliny škodlivější než ty přírodní. Nejrozšířenějšími jsou sójové boby, kukuřice, bavlna, řepka a cukrová řepa.

Jíme hmyz, aniž bychom o tom věděli

Potravinářský pigment karmín, jinak také známý jako E120, se přidává do potravin, aby měly červenější barvu. Ale ne každý ví, že karmín je vyráběn z kyseliny karmínové, produkované z některých druhů hmyzu.

Kečup může být vyroben i bez rajčat

I přesto, že jsou rajčata celkem levnou potravinou, jsou poměrně často nahrazována levnějšími přísadami jako jsou jablka, různá zahušťovadla, barviva a ostatní přísady. Chcete-li opravdu rozlišit falešný kečup, nejprve se podívejte na jeho barvu – musí být červená až tmavě červená. Ohledně konzistence, pravý kečup by neměl být příliš vodnatý.

Proč mají některé krekry v sobě díry?

Tyto malé dírky ve skutečnosti nepředstavují dekorativní prvek, jsou důkazem správného pečení. Nebýt těchto děr, sušenky by nebyly tak tenké a křupavé. Mimochodem, první krekry byly vyrobeny v USA a díry byly vyrobeny ručně, ne strojově. Jejich počet byl 13, což odpovídalo v té době počtu států.

Počet kalorií uvedený na obalu může být nepřesný

Potíž je v tom, že systém měření kalorií je již zastaralý. Například se nevztahuje na to, jak se absorpce liší v závislosti na typu potravin nebo osobě, která ji konzumuje. Třeba zrovna nedávno vědci zjistili, že celé mandle mají o 20% méně kalorií, než se původně uvedeno, a pistácie mají o 5% méně kalorií.

Některé potraviny mohou zmizet nadobro

Některé potraviny jsou bohužel na pokraji vyhynutí kvůli negativním vlivům globálního oteplování. Mezi takové například patří:

  • Některé druhy jablek, které potřebují chladnější počasí.
  • Avokádo, protože jeho pěstování není efektivní. Na ½ kg tohoto ovoce potřebujete kolem 490 l vody.
  • Banány začínají rychle vymírat kvůli napadení plísňových chorob.
  • Med kvůli výraznému snížení včelích kolonií. Důvodem jsou roztoči z Asie, pesticidy a špatná výživa včel.
  • Čokoláda, jelikož podle vědců kvalita kakaových bobů se v posledních desetiletích velmi zhoršila. Počet plodin klesl o polovinu.

Gumové bonbóny obsahují stejný vosk jako je vosk na auta

Kromě želatiny, barviv a jiných složek, obsahují gumové bonbóny karnaubský vosk, jenž je produkován z listů palmových stromů. Stejný vosk se používá pro výrobu automobilových a nábytkových vosků a dokonce i v kosmetickém průmyslu.

Brojleři se za posledních pár let mnohem zvětšili

Za posledních 60 let se kuřata stala mnohem většími, převážně jejich hrudník a nohy. Někteří tvrdí, že je to způsobeno hlavně hormony a steroidy. Ovšem zemědělci si stojí za tím, že růst kuřat je zapříčiněn zlepšením moderního chovu, lepšími životními podmínkami a pravidelným dozorem veterinářů.

zdroj: brightside.me