Chrání konzumace vlašských ořechů před rozvojem Alzheimerovy choroby? Vědci mají téměř jasno

Strava může ovlivnit téměř každou část vašeho života, to, kolik máte energie po celý den, jak vaše tělo stárne, jak vypadá, jak se cítí vaše pokožka a mnoho dalšího. Může mít také dopad na funkci vašeho mozku, a to jak v krátkodobém, tak i v dlouhodobém horizontu. Některé potraviny pomáhají mozku lépe pracovat, jiné naopak zhoršují vaše kognitivní schopnosti. Ve skutečnosti může výběr stravy ovlivnit riziko Alzheimerovy choroby. Olej z vlašských ořechů může pomoci chránit před Alzheimerovou chorobou.

Chrání vlašské ořechy před Alzheimerovou chorobou?

Ve studii publikované 19. dubna v časopise Nutrients se vědci zabývali buněčným modelem toho, jak olej extrahovaný z vlašských ořechů ovlivňuje funkci mitochondrií, hlavního zdroje energie pro naše buňky, a další procesy. Zjistili, že extrakt snižoval tvorbu určitých beta-amyloidů, které tvoří plaky v mozku spojené s Alzheimerovou chorobou.

Olej zásobuje buňky energií

Také bylo prokázáno, že zvyšuje produkci adenosintrifosfátu (ATP), sloučeniny, která pomáhá zásobovat buňky. Vědci proto dospěli k závěru, že olej z vlašských ořechů může být slibným faktorem v boji proti Alzheimerově chorobě, i když je zapotřebí dalšího výzkumu. „Vlašské ořechy jsou důležitou složkou středomořské stravy, u které bylo prokázáno, že předchází Alzheimerově chorobě. Klinické studie odhalily, že konzumace vlašských ořechů zvyšuje kognitivní funkce u starších lidí,“ píší autoři studie.

Vlašské ořechy mají antioxidační aktivitu

Dodali, že omega-3 mastná kyselina alfa-linolenová (ALA) obsažená ve vlašských ořechách (a ořechách obecně) pomáhá vytvářet 2 omega-3 polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které prospívají buněčným funkcím-kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).  „Vlašské ořechy obsahují nejvyšší množství ALA ze všech ořechů. Kromě toho tento extrakt z vlašských ořechů také obsahuje nízké hladiny lipofilního vitamínu E, silného antioxidantu,” říkají vědci.

Další výhody vlašských ořechů

Vlašské ořechy byly také spojeny s řadou dalších výhod, jako jsou:

  • Lepší spánek
  • Zdraví srdce
  • Ochrana před poškozením jater

Existuje řada změn životního stylu, které vám mohou pomoci snížit riziko onemocnění. Navíc návyky, jako je pravidelné cvičení, společenský život a různé aktivity, které udrží mozek v bdělém stavu, mohou také pomoci snížit riziko rozvoje Alzheimerovy choroby nebo jiných degenerativních onemocnění.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Eatthis.com