Hlavní sezóna klíšťat je tu. Podrobný průvodce, jak odstranit klíště vašemu pejskovi

Bez ohledu na to, jak opatrní můžete být, je pravděpodobné, že váš pes nabere při procházce v lese nebo vysoké trávě nezvaného pasažéra-klíště. Klíšťata jsou tvrdohlaví parazité, kteří se běžně vyskytují v oblastech s vysokou trávou a v lese. Jakmile se přichytí, může být obtížné je odstranit. I když klíšťata odpadnou poté, co dokončí krmení, tento proces může trvat dny, během nichž může klíště přenést na vašeho mazlíčka různé nemoci, jež mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Čím déle zůstane přichycené, tím větší je riziko infekce. Proto je důležité odstranit jej, jakmile ho na svém psovi objevíte. Zde je návod, jak to udělat bezpečně.

Připravte si správný nástroj

První věc, kterou potřebujete k zahájení procesu odstraňování klíštěte, je správný nástroj navržený tak, aby vám pomohl bezpečně odstranit klíště v jednom kuse. Pokud ho nemáte, můžete použít pinzetu se špičatým koncem. Měli byste si také navléct rukavice, abyste si během procesu vytahování chránili ruce. Při kontaktu s klíšťaty vždy noste rukavice. Klíšťata nalezená na vašem psovi jsou velmi účinnými přenašeči nemocí a některé z těchto nemocí mohou postihnout i vás a vaši rodinu. Nakonec mějte po ruce antiseptikum, dezinfekční prostředek a uzavíratelnou nádobu, abyste klíště po vyjmutí zlikvidovali.

Udržujte svého psa v klidu

Klíště se snažte psovi odstranit pouze tehdy, je-li v klidu a vleže, abyste klíště dobře uchopili. Pokud se jej pokusíte rychle vytáhnout, riskujete, že zůstane hlavička klíštěte zaseknutá v kůži, což může zvýšit riziko infekce. Bude snazší odstranit klíště v jednom kuse, pokud je váš pes nehybný. Kost nebo pamlsek může pomoci.

Odkryjte klíště

Nasaďte si rukavice a použijte vodu nebo líh k narovnání chlupů kolem klíštěte. Jemně rozetřete srst a jednou rukou ji držte naplocho, druhou ruku ponechte volnou k vytažení klíštěte.

Vytáhněte klíště

Při odstraňování klíštěte postupujte podle pokynů na nástroji pro odstranění klíštěte. Obecný postup je obvykle:

  • Pomalu zasuňte nástroj pod klíště
  • Uchopte a jemně zatáhněte
  • Klíště vyjměte rovnoměrně a přímo nahoru

K odstranění klíštěte se obecně nedoporučují běžné pinzety, protože je pravděpodobné, že klíště rozdrtí nebo zanechají hlavičku klíštěte zapuštěnou v kůži. Pokud používáte pinzetu, vytáhněte klíště jedním přímým pohybem. Netlačte příliš silně, netahejte rychle ani nekruťte pinzetou.

Vyčistěte místo kousnutí

Jemně otřete postiženou oblast antiseptikem určeným pro domácí mazlíčky nebo použijte mýdlo a vodu.

Klíště zlikvidujte

Poté, co klíště vyjmete, vložte ho do uzavíratelné nádoby s alkoholem, zavřete víčko a vyhoďte. Další možností je přilepit klíště na kus papíru, který klíště vysuší a tím ho účinně zabije. Před likvidací jej vyfoťte pro případy, že váš mazlíček začne vykazovat neobvyklé příznaky. Můžete jej tak ukázat veterináři a léčba vašeho pejska bude o to snazší.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Petbasics.com