Křečové žíly: Nedostatek dvou vitamínů, které ovlivňují srážlivost krve

Křečové žíly postihují žíly na nohou, což vede ke zkrouceným, zvětšeným žilám. Vznikají v důsledku nesprávného fungování žil a jsou charakterizovány oteklými, modrofialovými nebo červenými žilkami blízko povrchu kůže. Tato vaskulární porucha je nejčastější u žen a uvádí se, že postihuje asi 50 % ženské populace a 25 % všech dospělých. Zatímco křečové žíly mohou způsobit mírné nepohodlí a mohou být neatraktivní na pohled, nezpůsobují život ohrožující riziko. Ovšem mohou signalizovat jiné problémy týkající se krevního oběhu.

Funkci žil ovlivňují některé vitamíny

To znamená, že existuje mnoho věcí, které mohou ovlivnit zdravé fungování žil, včetně nedostatku některých vitamínů. Odborníci upozornili na dva důležité vitamíny, které by mohly ovlivnit mechanismus srážení krve a vyvolat cévní problémy.

Vitamin K je nezbytný

Vitamin K je základní živina, která je nezbytná pro srážení krve, hojení ran a pro zdraví kostí. Zastavuje krvácení po drobném poranění, řezných ranách nebo škrábancích. Kromě toho může tento speciální vitamín také pomoci posílit stěny cév, což dále zabraňuje jejich vyboulení a lámání. Odborníci se domnívají, že nízká hladina nebo nedostatek vitamínu K mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku křečových žil.

Příznaky nedostatku vitaminu K

Mezi nejčastější příznaky nedostatku vitaminu K patří nadměrné krvácení. Existují však i další symptomy, na něž je třeba dávat pozor.

  • Častá a snadná tvorba modřin
  • Malé krevní sraženiny pod nehty
  • Krvácení do sliznic
  • Tmavě černá stolice, někdy s přítomností krve

Nedostatek vitaminu D

Když je hladina vitamínu D nízká, vaše žíly budou mít potíže dělat svou práci správně a mohou nastat problémy. Vitamín D pomáhá udržet vaše tepny a krevní cévy dostatečně uvolněné, aby podporovaly správný průtok krve. Vitamin D se obvykle významně podílí na regulaci vstřebávání vápníku a fosforu v těle. Zlepšuje imunitní funkce, bojuje s infekcemi a nemocemi a napomáhá vývoji kostí a zubů. Nedostatek vitaminu D je však také spojován s nezdravým fungováním krevních cév.

Příznaky nedostatku vitaminu D

Nedostatek vitaminu D může způsobit, že vaše kosti budou tenké, křehké nebo zdeformované. Je spojen s únavou, slabostí, změnami nálady a svalovými křečemi a bolestmi.

Nejlepší zdroje vitamínu K a D

Potraviny, jako je zelená listová zelenina, například špenát, kapusta, salát a brokolice, rostlinné oleje, ovoce jako borůvky a fíky, vejce, sýr, maso, včetně jater, cizrna a sójové boby jsou skvělými zdroji vitamínu K.

Pokud jde o vitamín D, nejlepším zdrojem je sluneční záření. Potraviny jako mastné ryby, například losos, sardinky, sleď a makrela, červené maso, játra, vaječný žloutek a obohacené potraviny, jsou dobrými zdroji vitamínu D.

Člověk se může uchýlit i k doplňkům stravy, pokud si myslí, že nepřijímá dostatek přírodních produktů. Vždy se však doporučuje nejdříve promluvit se svým lékařem.

Úvodní obráze: Shutterstock, Zdroj: Express.co.uk, Physiciansveinclinics.com