Kolonoskopie jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Studie ukázala krutou skutečnost

Kolonoskopie je považována za preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Nicméně nejnovější studie ukázala krutou skutečnost, a sice, že nás tento typ kontroly nemusí před nebezpečným onemocněním varovat tak, jak jsme si mysleli.

Účastníci byli sledování 10 let

Studie analyzovala údaje u téměř 85 000 zdravých lidí ve věku 55 až 64 let ve 4 evropských zemích, Norsku, Švédsku, Polsku a Nizozemsku. Účastníci byli náhodně rozděleni do 2 skupin. Jedna část podstoupila kolonoskopii a druhá nikoli. Všichni jedinci byli sledováni po dobu 10 let, aby se zjistilo, do jaké míry kolonoskopie snížila pravděpodobnost diagnózy rakoviny tlustého střeva a úmrtí.

Překvapivé výsledky

Zjistilo se, že 1,2 % lidí, kteří neprodělali kolonoskopii, bylo diagnostikováno rakovinou tlustého střeva během 10 let, ve srovnání s 0,98 % (téměř 1 %) ve skupině s kolonoskopií. To se rovná 18 % snížení nových případů rakoviny tlustého střeva.

Na druhou stranu pouze 3 z 1000 zemřeli na toto onemocnění během sledovaného období bez ohledu na to, zda podstoupili kolonoskopii nebo ne, protože ve skupině kolonoskopických pacientů nedošlo k žádnému znatelnému snížení úmrtnosti (riziko úmrtí 0,28 %) ve srovnání s těmi, kteří vyšetření nepodstoupili (riziko úmrtí 0,31 %).

Kolonoskopie neposkytuje 100 % informace

„Kolonoskopie bohužel není zázračným lékem na kolorektální rakovinu. Podle naší studie není ani lepší než vzorky stolice,“ řekl doktor Brethauser. Poznamenal, jak se možnosti léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku postupem času zlepšily, screeningová kolonoskopie se stala méně účinnou při snižování počtu úmrtí na toto onemocnění.

Vědci budou v průběhu času pokračovat ve studiu stejných osob, aby zjistili, zda se hodnota kolonoskopie při snižování úmrtnosti časem zlepšuje. Jejich další oznámení se očekává v roce 2024.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Npr.org, Med.uio.no