Lékaři varují: Pokud vám zatuchle páchne dech, nechte se urychleně vyšetřit specialistou

Všichni máme občas špatný dech. Ať už je to kvůli špatně vyčištěným zubům, hladovění nebo konzumaci pokrmů s cibulí, většinou postačí podrobit svá ústa hygieně nebo si vzít žvýkačku. Pokud ale zápach neustává, může za tím být i vážnější zdravotní důvod. Špatná ústní hygiena není jediná příčina, proč vám může páchnout dech. Pokud cítíte zvláštní odér, zajděte si ke svému lékaři.

Nemocná játra

Zahraniční klinika varuje, že zápach z úst může například poukazovat na nemocná játra. Americká lékařka zmiňuje, že pokud vám váš dech přijde mírně zatuchlý a jeho odér připomíná shnilé vejce nebo česnek, může to znamenat, že vaše játra mají problém s filtrováním toxinů z vašeho těla. Tento stav, který se nazývá fetor hepacitus neboli “dech mrtvých”, a je důsledkem toxických sirných látek, které se dostávají z jater do jiných částí vašeho těla. Odborníci doporučují tuto záležitost nepodceňovat a dávat si na svůj dech pozor. Ubírat pozornost ke svému špatnému dechu byste měli hlavně ve chvílí, kdy zápach nemizí ani po vyčištění zubů nebo vykloktání úst.

Další příznaky

Pokud jste nikdy nebyli diagnostikováni s onemocněním jater, ale zaznamenali jste u sebe špatný dech, měli byste se zaměřit i na další příznaky, které vaše tělo může vykazovat. Dalším znakem poukazujícím na onemocnění jater může být například určitá forma žloutenky (nažloutlá kůže a oči), chronická únava, bolesti břicha, snadné krvácení, oteklé nohy, zmatenost nebo dezorientace. Na všechny tyto příznaky bychom si měli dát pozor. Jestliže si nejste jistí, zda jsou vaše játra v pořádku, a zaznamenali jste u sebe některé z uvedených příznaků, měli byste navštívit svého lékaře, který vám pomůže nemoc identifikovat.

Příčiny

Další příčinou špatného dechu může být zvýšená hladina přírodní sloučeniny zvané limonen. Limonen je přírodní látka nacházející se v ovoci a zelenině a jeho vysoké množství těle může taktéž způsobovat špatný dech a naznačovat onemocnění jater. Vědci se domnívají, že pokud bude jejich výzkum úspěšný, dalo by se v budoucnu zjišťovat onemocnění jater již v raném stádiu a to právě za pomoci malého, přenosného analyzátoru dechu.

Pokud za váš špatný dech mohou právě vaše játra, měli byste se zamyslet nad změnou životního stylu. Kromě toho, že vyhledáte lékařskou pomoc, doporučuje se také nepít alkohol, konzumovat méně soli a pravidelně cvičit.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com