Lékaři vysvětlili důvod průjmu během menstruace

Křeče, bolest břicha, třas, výkyvy nálad, únava, to všechno jsou příznaky spojené s menstruací. Jsou nepříjemné, ale bohužel je třeba s nimi počítat, protože jsou neodmyslitelnou součástí každého cyklu. Existuje ale také příznak, možná stejně nepohodlný, o kterém se ale příliš nemluví, i když se vyskytuje téměř při každé menstruaci – nadýmání a průjem. Je nutné podotknout, že je naprosto normální, aby žena v tomto období zažívala nadýmání a průjem, proto bychom také rádi vysvětlili, proč se vůbec tyto stavy objevují.

Nemáte se čeho bát

Klinický ředitel londýnské kliniky vysvětlil, že neexistuje žádný důvod k obavám. Minimálně 1/3 žen má během menstruace některou z forem žaludečních potížích, včetně průjmu nebo zácpy, která je tedy méně častá.

Lékaři vysvětlují příčinu

Hlavním důvodem je především to, že během menstruace hormon progesteron a prostaglandiny zvyšují kontrakce hladkého svalstva ve střevech, takže se zvyšuje i jejich pohyblivost. Tyto sloučeniny jsou také zodpovědné za kontrakce dělohy a vylučování sliznice. Zároveň omezují krvácení, takže v tomto procesu nebudete tolik krvácet. Tím, že děloha obdrží pokyn, aby se neustále stahovala a pracovala se svými svaly, hladký sval v okolních střevech bude dělat totéž, proto se v zásadě vyskytuje průjem. Pokud se tak stane, nemusíte se ničeho bát. Výjimka je samozřejmě v extrémních případech, jakmile vám bude cokoli podezřelé, co se týká množství, konzistence nebo barvy, ihned vyhledejte svého lékaře.

Obrázky: Freepik