Pravidla správného praní zimních bund, aby se nezničily, byly krásně čisté a stále funkční

V zimních měsících je péřová bunda neodmyslitelnou součástí našich oděvů. Dostupná je ve všech obchodem s oblečením, na internetu a ve všech možných barvách a stylech. Každodenní nošení si ale také žádá častější praní, čehož se spousta z nás obává. Bojíme se především, abychom si drahý kousek oblečení nezničili, proto jej zpravidla svěřujeme do rukou odborníků v čistírnách. To ale může být zbytečně nákladné. Věřte, že čistění péřové bundy není tak složité, jak se může zdát.

Příprava

Ve většině případů jsou tyto bundy vyrobeny ze syntetického materiálu a jsou podšity dalším syntetikou. Pro správné praní si proto nejdříve přečtěte štítek našitý na bundě. Je potřeba zjistit, zdali se jedná o:

  • Peří
  • Vlnu
  • Bavlnu
  • Umělý materiál

Dle toho budete vědět, jakou teplotu praní nastavit a jakým způsobem bundu čistit.

Odstranění skvrn

Pokud jsou na povrchu bundy skvrny, měli byste je nejdříve odstranit, než hodíte bundu do pračky. Potřete je mýdlovou vodou nebo odstraňovačem skvrn a až poté vyperte ve spotřebiči. Můžete použít běžný odstraňovač skvrn nebo si vyrobit domácí. Smíchejte dvě čajové lžičky čpavku a dvě čajové lžičky tekutého pracího prostředku se šálkem vody. Míchejte, dokud nezískáte pěnivou směs a rovnoměrně ji rozetřete na skvrnu. Nechte chvíli působit a poté vyperte. Mastné skvrny lze odstranit pomocí soli nebo kukuřičného škrobu.

Výběr pracího prostředku

Nikdy nepoužívejte prací prostředek v prášku, protože by mohl zanechat na bundě stopy.

Praní

Bundy naplněné přírodním materiálem by se měly prát pouze ručně. Pokud nejsou příliš znečištěné, snažte se je prát vertikálně, pokud jsou hodně špinavé, tak horizontálně. Před praním je vhodné je namočit do pracího prostředku na 15 – 30 minut, poté opláchnout a zavěsit, aby přirozeně uschly.

Bundy z umělého materiálu můžete prát v pračce, maximálně ale na 30 stupňů, jinak se poškodí. Pokud má vaše pračka šetrný program, doporučujeme jej použít a odstřeďovat při maximální rychlosti 400 otáček za minutu. Společně s bundou vložte do pračky 2 – 3 tenisové míčky, aby se výplň nenahrnula na jedno místo.

Obrázky: Freepik