Letní nebezpečí pro děti očima pediatrů. Rodiče by měli věnovat zvýšenou pozornost slunci, otevřené vodě a pití

Pediatři doporučují, aby rodiče věnovali zvýšenou pozornost nebezpečí, které léto pro jejich děti představuje. V souvislosti s intenzivními horky a vlnami veder a také s nepříjemnými případy utonutí, které postihují tolik dětí kvůli nepozornosti dospělých jedinců, jak uvádí web today.com.

Úpal a děti

Úpal je zvláště nebezpečný stav, zejména pro malé děti, k němuž může dojít i v zaparkovaném autě nebo při činnostech v podmínkách s vysokými teplotami a vlhkostí. Zejména kojenci a batolata jsou zranitelnou skupinou, proto je nutné znát příznaky úpalu, jako jsou:

  • poruchy vnímání
  • ospalost
  • svalová slabost
  • zarudlá kůže
  • zvýšená teplota

V případech podezření na úpal je nutné okamžitě přemístit dítě na chladné místo a ihned vyhledat lékařskou pomoc. Preventivní opatření proti úpalu zahrnují nošení světlého a pohodlného oblečení, a pokrývky hlavy a používání opalovacího krému s vysokou ochranou. Důležité je také zabránit vystavování dětí slunci mezi 11. a 17. hodinou, chraňte je před vysokými teplotami a nabídněte jim dostatek tekutin pro hydrataci.

Tonutí a plavání

Každoročně se ve zprávách objevují šokující počty případů utonutých dětí. Pro jejich bezpečnost je životně důležité držet děti mimo vodu bez dozoru a používat vhodná plovací zařízení. Nezapomínejte, že tonutí je tiché. Dotyčný nekřičí o pomoc jako ve filmech, proto je potřeba mít na očích i děti, které plavat umí.

Zároveň je potřeba zdůraznit, že děti nemají smysl pro nebezpečí. Z toho důvodu je důležité být při jejich pobytu ve vodě maximálně opatrní a pečliví a poskytnout jim potřebný dohled a péči.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: today.com