Leukémie – formy tohoto závažného onemocnění a společné příznaky, které je třeba znát

Leukémie je formou rakoviny, která brání tělu produkovat zdravé bílé krvinky. Vyskytovat se může ve čtyřech typech – akutní myeloidní leukémie, akutní lymfocytární leukémie, chronická myeloidní leukémie a chronická lymfocytární leukémie. Akutní leukémie se šíří velice rychle. Rakovinné buňky zastaví tvorbu červených nebo bílých krvinek a krevních destiček. Výsledkem je pak anemický pacient, který trpí častými infekcemi. Chronická leukémie se objevuje pomalu se zralými nádorovými buňkami. U chronické leukémie bude pacient zažívat odlišné příznaky než pacient s diagnózou akutní leukémie. Níže jsou ale uvedeny ty nejčastější symptomy, které jsou pro obě formy společné.

Bolavé kosti nebo klouby

Leukemická artritida zahrnuje bolest a otoky kloubů v důsledku toho, že kostní dřeň je přeplněná rakovinnými buňkami.

Bledá pleť

Leukemické buňky napadají důležité orgány, jako jsou játra, žaludek, slezina a lymfatické uzliny. Kvůli tomu se může změnit i náš fyzický vzhled, na němž se začne odrážet nezdravý systém skrytý uvnitř našeho těla.

Časté modřiny, pomalu se hojící řezné rány a krvácení z nosu

Náhodné modřiny vznikají kvůli nízké hladině krevních destiček, což je složka v krvi zodpovědná za proces srážení krve a hojení ran. Proto se může objevit také krvácení z nosu a pomalé hojení řezných ran.

Infekce

Nízká hladina bílých krvinek zvyšuje pravděpodobnost, že se nakazíme různými infekcemi.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, určitě neváhejte vyhledat svého lékaře. Nenechte si tyto cenné informace pro sebe a sdílejte je mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com