Čištění ubrusu po velké hostině: Lidové metody, jak navrátit zářivou bělost za pomoci oleje či jedlé sody

Bílý ubrus sice patří k těm nejkrásnějším, ale zároveň také k těm nejméně praktickým. Je to stejné jako se světlým oblečením, zkrátka vše, co se na něm objeví, zanechá nějakou skvrnu. Navíc ubrus slouží jako ozdoba nebo ochrana jídelního stolu, často se na něm tedy konzumuje jídlo a to zanechává spoustu fleků, kterých se ne každé bělidlo dokáže zbavit. Pomocí několika lidových metod můžete svůj ubrus spolehlivě a efektivně vyčistit.

Rostlinný olej

Chcete-li odstranit staré skvrny z přírodních tkanin, stojí za to použít metodu, která zahrnuje rostlinný olej. ANO čtete správně. Dejte si vařit vodu do velkého hrnce, alespoň 10 litrů, přidejte 2 polévkové lžíce bělidla, 1 odměrku běžného pracího prostředku, který však příliš nepění, a nakonec 2 polévkové lžíce rostlinného oleje. Celou směs dobře promíchejte a přiveďte k varu. Nyní sejměte hrnec z plotny a ponořte do roztoku špinavý bílý ubrus. Počkejte, dokud tekutina nevystydne, poté ubrus vyjměte a dobře vymáchejte v čisté vodě. Než se pustíte do této metody, mějte na paměti, že:

  • Je vhodná pouze pro ubrusy vyrobené z přírodních tkanin
  • Ubrus by měl být pouze bílý
  • Přidání rostlinného oleje je nutné

Mýdlo na praní

Tato metoda pomůže zbavit bílý ubrus mastných skvrn, které na něm ulpěly. Chcete-li to provést, ponořte ubrus do horké vody a poté jej důkladně otřete mýdlem na praní. Vložte ubrus do plastového sáčku nebo tašky a nechte 3 hodiny působit. Po uplynutí potřebné doby ubrus vyperte, jak jste zvyklí, a nechte uschnout.

Jedlá soda

Tato látka je schopna vrátit bělost ubrusům vyrobeným z přírodní tkaniny. Hlavní však je ji správně použít. Připravte si speciální roztok. Přidejte 1 lžičku jedlé sody na 1 litr čisté vody. Dobře promíchejte. Přidejte ještě několik kapek prostředku na mytí nádobí. Do výsledné směsi vložte ubrus a nechte působit jeden den. Po 24 hodinách vyjměte a vyždímejte. Postižená místa ještě přetřete mýdlem na praní, složte ubrus na 4 části a nechte takto ležet do druhého dne. Následně jej vložte do vroucí vody a nechte vařit 30 minut. Opět budete potřebovat větší hrnec. Vyndejte z hrnce, nechte vychladnout, opláchněte a nechte uschnout.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: sovkusom.ru