Lupy na obličeji: Proč vznikají a jak je nejlépe řešit, aby nám z tváře nepadaly bílé vločky

Jakékoli lupy jsou jedním z nejméně sexy témat na světě, ale bohužel tento stav postihuje až 30% světové populace a zaslouží si svou diskusi. Bohužel, lupy se nemusí týkat pouze pokožky hlavy, ale také naší pleti. Lupy na obličeji vyvolávají svědění, podráždění a někdy i mírnou bolest.

Co jsou lupy na obličeji?

Obecně se jedná o nelékařský termín, který označuje bílé vločky, jež jsou spojeny se svěděním, zarudnutím a někdy také nepohodlím nebo bolestí. S největší pravděpodobností se vyskytují v obočí, v oblasti vousů, v nose, uších a nasolabiálních záhybech. V některých případech jsou lupy výsledkem nadměrného sucha nebo podráždění způsobeného vnějšími faktory, jako jsou studený vzduch a některé přísady v různých produktech. V ostatních případech jsou lupy způsobeny onemocněním zvaným seboroická dermatitida.

Seboroická dermatitida

Stručně se jedná o zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje zarudnutí a odlupování částí pokožky. Mezi běžně postižené oblasti patří pokožka hlavy, obličej a hrudník, ve vzácných případech i genitálie a záhyby těla. Seboroická dermatitida se zhoršuje nadměrným růstem a nerovnováhou kvasinek na pokožce. Tato kvasinka je již na naší pokožce přítomna, ale pokud se stane nevyváženou, lupům se začne dařit. Faktory, které mohou tuto nerovnováhu způsobit, zahrnují:

  • Hormony
  • Genetika
  • Špatná hygiena
  • Stres
  • Stárnutí

Jak lupy na obličeji léčit?

Lupy na obličeji lze léčit až poté, co zjistíme příčinu jejich vzniku. A ty jsou, jak už víme, dvě – suchost a podráždění nebo kožní seboroická dermatitida. V rámci prvního případu je nutné odstranit všechna potenciální dráždidla, která byste mohli aplikovat na pleť. Běžné dráždivé látky mohou zahrnovat alkohol, vonné látky, účinné konzervační látky, barviva a čisticí prostředky. Na pozoru by se měli mít především jedinci s citlivou pokožkou nebo trpící alergiemi na některý z výše uvedených faktorů. Vždy buďte vybaveni zvlhčovačem, jako je například kyselina hyaluronová v olejích a máslech. Zvýšíte hydrataci a vlhkost pokožky.

Řešení lupů na obličeji způsobenými seboroickou dermatitidou vyžaduje vyvážený stav kvasinek na pokožce. Stále platí, že byste se měli vyhýbat dráždivým látkám a používat zvlhčovač, ale bude potřeba začlenit speciální léčivý přípravek – lokální antifungální krém. Poraďte se o postupu léčby s dermatologem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Realsimple.com