Lymfom: Nenápadná hrozba v našem krku, která se projevuje tiše a pomalu

Lymfom neboli rakovina lymfatického systému, je jedním z těch zrádných zdravotních stavů, jehož příznaky se projevují tiše a my tak velice dlouhou dobu nemusíme ani tušit, že jím trpíme. Lymfatický systém je nedílnou součástí našeho imunitního systému, jenž bojuje s bakteriemi a chrání nás před bakteriálními a virovými infekcemi. Je skutečně důležité znát symptomy lymfomu, aby byla zajištěna správná funkce imunitního systému a my se tak ocitli včas mimo ohrožení. Zde je několik základních varovných signálů spojených s lymfomem.

Bezbolestné bulky v krku, slabinách nebo podpaží

Nejčastější a mnohdy jediný příznak lymfomu. Tyto bulky označují zvětšení lymfatických uzlin, nebolí a nemusí být ihned nápadné, takže je můžete snadno přehlédnout. V tomto případě byste neměli podcenit návštěvu lékaře.

Pokles hmotnosti

Úbytek váhy u takto nemocných jedinců je známkou rychle rostoucích lymfomů. Může to být také způsobeno zvýšenou energií našeho těla při boji s rakovinnými buňkami.

Horečka

Trápí vás horečka, která ne a ne ustoupit? Zejména horečka, která zřejmě nesouvisí s žádným jiným zdravotním stavem nebo infekcí, by měla signalizovat, že se děje něco špatného a donutit vás zajít si na lékařskou prohlídku.

Nadměrné pocení

Budíte-li se celí promočení, může se jednat o varovný signál lymfomu. Nadměrně se můžete potit také během dne.

Svědění

Intenzivní svědění bez zjevné vyrážky se může vyskytnout na rukou, nohou nebo také po celém těle a může vám bránit ve vykonávání každodenních činností.

Ztráta chuti k jídlu

Je dost možné, že v takovém případě vám začíná růst lymfom v břiše. U některých lidí je výsledkem zvětšení uzlin ve slezině nebo bolest v játrech. Oteklé orgány tlačí na žaludek a vy ztrácíte chuť k jídlu.

Slabost

Slabost je často způsobena tím, že rakovinné buňky uvolňují z těla živiny a energii. V případě, rozšířila-li se rakovina do vaší kostní dřeně, může být únava způsobena anémií nebo nedostatkem červených krvinek.

Dušnost

Lymfom v krku nebo hrudníku může vést k pocitu dušnosti. U jedinců s tímto problémem se může vyskytnout otok obličeje a krku.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud vám připadal poučný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com